Bibliotekarze trzech powiatów na spotkaniu w Łapach

W ramach corocznych spotkań Bibliotecznej Ligi Powiatowej oraz obchodów Tygodnia Bibliotek w dniu 16 maja w łapskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie pod hasłem „Teatr w bibliotece, biblioteka w teatrze”, które poprowadziła kol. Małgorzata Rokicka-Szymańska. Zorganizowała je Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego wraz z Biblioteką Publiczną Powiatu Białostockiego, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży oraz Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Przybyli na nie pracownicy bibliotek z powiatów białostockiego, łomżyńskiego i suwalskiego. Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatu Białostockiego, Książnicy Podlaskiej oraz Urzędu Miejskiego w Łapach. Na wstępie Barbara Bajda, dyrektor BPMiG Łapy, zapoznała zebranych z pracą naszej biblioteki, prezentując różne obszary i formy jej działalności. Następnie referat dotyczący procesu twórczego wygłosił dr hab. Paweł Chomczyk, aktor i wykładowca akademicki. Zademonstrował różne sposoby kreowania świata przy wykorzystaniu zwykłych rzeczy, na które w codziennym życiu często nie zwracamy uwagi. Bibliotekarka Urszula Kowalczuk, która jako osoba niedosłysząca realizuje się również jako aktorka oraz Jakub Dobrzyński opowiedzieli o swojej przygodzie z teatrem rozpoczętej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. Różne sposoby wykorzystania technik teatralnych w kształtowaniu swojego wizerunku podczas wystąpień publicznych przedstawiła aktorka i nauczycielka Urszula Chomik-Kraszewska. Zwróciła uwagę na znaczenie i spójność wielu elementów, takich jak dykcja, poprawność językowa, postawa ciała, mimika, gesty, ubranie i makijaż. Na zakończenie spotkania gromkimi brawami nagrodzona została grupa teatralna Kaprys Gim z Łap, która zaprezentowała spektakl oparty na balladach Igora Sikiryckiego w reżyserii Adama Karasiewicza. Wszystkim obecnym składamy podziękowania i mamy nadzieję, że opuścili je bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.