Narodowe Czytanie ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w łapskiej bibliotece

Biblioteka Publiczna w Łapach kolejny raz włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku. W tym roku w całej Polsce czytano powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. W piątek, 7 września, zebraliśmy się w parku przed biblioteką, aby wysłuchać fragmentów książki. Swoją interpretację tekstu zaprezentowali: Pani Burmistrz Urszula Jabłońska, Krystyna Rudecka, Dariusz Wincenciak, Barbara Łabęcka, Krzysztof Dobkowski, Monika Korolczuk, Marian Jurkin, Grzegorz Perkowski, którym serdecznie dziękujemy. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na obchody 100-lecia Niepodległości. Z tej okazji biblioteka postanowiła zorganizować dyktando autorstwa Stanisława Lema. Dziesięciu uczniów z łapskich szkół średnich odważyło się zmierzyć z tekstem pełnym zawiłych zagadek ortograficznych. Pod czujnym okiem zaproszonych polonistek Pani Iwony Jaźwińskiej i Pani Hanny Dziemianowicz uczniowie napisali dyktando. Jak się okazało poradzili sobie doskonale. Wyłoniliśmy Mistrza Ortografii – Ewę Śliwowską z ZSM Łapy oraz Wicemistrza – Magdalenę Łapińską z I LO Łapy. Serdecznie gratulujemy!

Uczestnicy imprezy mogli posłuchać fragmentów dzieła, zmierzyć się z dyktandem, obejrzeć wystawę „44 teksty Antologii Niepodległości”, oddać głos na ulubioną książkę polskiego pisarza powstałą w latach 1918-2018, skorzystać ze stoiska bookcrossingowego (bezpłatne przekazywanie i wymiana książek na inne), obejrzeć różne wydania „Przedwiośnia” pochodzące ze zbiorów biblioteki. Chętni mieli okazję odcisnąć okolicznościową pieczęć we własnym egzemplarzu książki. Imprezie towarzyszyło nie tylko słowo czytane, ale także śpiewane. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne przy wspaniałym akompaniamencie Państwa Danuty i Wincentego Godlewskich.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania 2018 i zapraszamy na kolejną edycję w następnym roku.

Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękujemy Dyrekcjom I LO i ZSM w Łapach, a także pracownikom Domu Kultury w Łapach.