Johanna Bodor – “Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem”

Późnym wieczorem 04.10.2018 po przerwie wakacyjnej odbyła się owocna dyskusja w klubie DDK działającym przy Bibliotece Publicznej w Łapach. Spotkanie dotyczyło książki Johanny Bodor „Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem”. Jest to autobiografia autorki powieści ukazująca trudne życie w Rumunii za panowania Ceaușescu. Bohaterka, młoda dziewczyna otrzymuje dyplom idzie do pracy do Operetki. Zarabia bardzo mało. Pensja miesięczna wystarcza na alkohol i papierosy. Autorka opisuje ubóstwo ludzi prostych i ciężki okres panujący w Rumunii w czasie komunizmu. Bohaterka w najważniejszym i najtrudniejszym okresie życia musiała poradzić sobie sama. Nie było przy niej najbliższych, gdy rozpoczęła walkę na śmierć i życie, gdy walczył o wyjazd z kraju, który był więzieniem. Książka poruszyła dyskutantki. Dyskusja była ożywiona i ciekawa. Lektura obudziła w nas wspomnienia z tego okresu w Polsce. Klubowiczki stwierdziły, że u nas jednak był chyba mniejszy reżim. Oby nigdy nie wróciły te czasy.
Następne spotkanie 25.10.2018. Omawianą książką będzie „Sprzedawczyk” Paula Beatty.