Śladami historii – Białystok

W dniu 27 września 2018 studenci UTW w Łapach odwiedzili Muzeum Historyczne w Białymstoku. Wycieczka odbyła się w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej pt. „Wsparcie UTW na Podlasiu w roku 2018 – druga edycja”. Historycy przyjmują, że Białystok, w przeciwieństwie do innych starych miejscowości, nie ma metryki urodzin. Jak świadczą przypadkowe znaleziska pierwsi ludzi osiedli się na tych terenach już w epoce kamiennej, ale przyjmuje się, że osada powstała w XIV-XV wieku. W trakcie ciekawej lekcji muzealnej wysłuchaliśmy historii miasta od jego powstania poprzez okres kiedy to stało się posiadłością Branickich (1665-1802), do końca lat 40. XX wieku. Po pożarach w 1753 roku hetman Jan Kazimierz Branicki nie żałował funduszy na rozbudowę miasta. Po trzecim rozbiorze Polski Prusacy nie dbali o rozwój miasta ani o jego estetykę. Sytuacja nie poprawiła się również po 1807 roku, gdy Białystok znalazł się w imperium rosyjskim i stracił na swoim reprezentacyjnym znaczeniu. Na początku XIX wieku po okresie wojen napoleońskich w Białymstoku zaczął rozwijać się przemysł tekstylny. Z czasem zyskał on pozycję trzeciego co do wielkości, po Moskwie i Łodzi, ośrodka produkcji włókienniczej w tej części Europy. W 1862 roku przez Białystok poprowadzono linię kolejowa łączącą Warszawę z Petersburgiem, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta, które tym samym zyskało miano Manchesteru Północy. W latach 1912-1913 powstał hotel Ritz, który był jedną z największych prywatnych inwestycji w Białymstoku w tym okresie. Po wybuchu I wojny światowej władze carskie ewakuowały część fabryk w głąb Rosji. Do kolejnych grabieży przyczynili się Niemcy, którzy w latach 1915-1949 okupowali miasto. W okresie międzywojennym nastąpił rozwój Białegostoku. W latach 20. i 30. XX wieku w mieście ponownie rozwinął się przemysł, głównie włókienniczy. Trwało to do czasów wielkiego kryzysu ekonomicznego, kiedy to zlikwidowano część białostockich zakładów. Muzeum Historyczne ma swoją siedzibę w kamienicy fabrykanta z Supraśla Samuela Hirsza Cytrona. Obejrzeliśmy tam ekspozycję stałą „W Białostockiej kamienicy” prezentującą wnętrza domów bogatych mieszczan z przełomu XIX/XX wieku oraz kolejną ekspozycję „Odzyskane historie” przedstawiającą makietę nieistniejącego już Hotelu Ritz. Na zakończenie pobytu w Białymstoku byliśmy na seansie filmowym w kinie Helios, gdzie obejrzeliśmy „Dywizjon 303”. Historyczna wycieczka sprawiła studentom UTW wiele radości oraz pozwoliła bardziej poznać nieznaną dotąd historię tak bliskiego nam miasta.