Wieczornica historyczna „Drogi do Niepodległości – od zaborów do wolnej Polski” dla uczczenia 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Publiczna w Łapach zorganizowała wieczornicę historyczną, która odbyła się 7 listopada w sali Domu Kultury. Rozpoczął ją występ Zuzanny Dworakowskiej, mieszkanki Łap laureatki wielu konkursów wokalnych. W jej pięknej interpretacji wysłuchaliśmy kilka utworów o tematyce patriotycznej. Następnie zgromadzeni mogli wysłuchać prelekcji historycznej przygotowanej przez warsawianistę, przewodnika turystycznego i pasjonata historii pana Jacka Delerta. Przybliżył on drogę Polaków ku odrodzeniu własnego państwa trwającą od rozbiorów, przez epokę napoleońską, czasy Królestwa Polskiego, powstania narodowe, rewolucję rosyjską 1905 roku do zakończenia I wojny światowej. Opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna. Następnie wszyscy obecni zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania znanych pieśni patriotycznych przy akordeonowym akompaniamencie pana Romana Czecha. Z całą pewnością wieczornica dała wszystkim zebranym możliwość poczucia atmosfery narodowego święta i dumy z bycia Polakiem. Taka wyjątkowa okazja zdarza się przecież tylko raz na sto lat. Imprezie towarzyszyła okolicznościowa wystawa w holu biblioteki pt. „Niepodległość i tradycje narodowe”. Składamy podziękowania Domowi Kultury za udostępnienie sali, a wszystkim obecnym za przybycie.