Wizyta studyjna w bibliotekach Austrii I Niemiec

W dniach 3 – 7 czerwca 2019 roku odbyła się wizyta studyjna ,,Biblioteka Nowa” w bibliotekach Austrii i Niemiec. Zwiedzaliśmy „biblioteki z przyszłością”.

W dniach 3-7 czerwca 2019 roku odbyła się wizyta studyjna “Biblioteka Nowa” w bibliotekach Austrii i Niemiec. Zwiedzalismy “biblioteki z przyszłością”.  Ciekawe pod względem architektonicznym w dużych miastach takich jak: Wiedeń, Augsburg, Stuttgart, Norymbergia jak i małych miasteczkach : Schwabische Hall, Zwickau, Chociebuż. Grupa 45 bibliotekarzy z całej Polski miała przyjemność być uczestnikami ciekawej wycieczki zorganizowanej przez Instytut Książki w Krakowie. Uczestniczyły w niej 3 osoby z woj. podlaskiego, w tym bibliotekarka Urszula Bujno z Biblioteki w Łapach. Charakterystyczne cechy wszystkich budynków to duża przestrzeń i światło. Jeden dział zajmuje powierzchnie całego piętra np. dorośli, dzieci, młodzież, zbiory audiowizualne. Biblioteki zaspokajają potrzeby czytelników takie jak: pomieszczenia do pracy indywidualnej, do pracy w grupach, duże sale komputerowe i czytelniane. Są często wykorzystywane i cieszą się dużą popularnością. Odwiedzają je ludzie ze wszystkich krajów świata. Odbywają się kursy języków obcych. Każdy znajdzie tutaj literaturę dla siebie. Księgozbiór jest bardzo różnorodny dostosowany do ich potrzeb. Osoby niepełnosprawne mogą poruszać się bez barier i korzystać z dóbr kultury.   Są specjalne pokoje gdzie są instrumenty muzyczne takie jak: gitara, pianino, flet, kontrabas. Młodzież robi to chętnie i jest to bardzo popularne. Odpoczynek zapewniają pomieszczenia z tapczanami i sofami. Można sobie odpocząć i wyprostować nogi. W kawiarni ludzie czytają gazety i delektują się kawą i ciastkiem….Dzieci piszą książki, które są oprawiane a później odbywają się z nimi spotkania autorskie. Są kursy języków obcych różnego stopnia. Placówki odwiedzają rzesze czytelników bez względu na wiek i narodowość. Spędzają tutaj dużo czasu, zaspakajają swoje potrzeby czytelnicze intelektualne, kulturalne, towarzyskie. Książki można zdawać całą dobę. Są one sortowane i transportowane w pojemnikach na odpowiednie piętra. Tak funkcjonują biblioteki w Austrii i w Niemczech. Można zrobić imprezę urodzinową np. 60-lecie urodzin, a przy okazji obejrzeć prezentację multimedialną o bibliotece. Podczas naszej pięknej wycieczki smakowaliśmy potrawy kuchni niemieckiej i włoskiej. Obie kuchnie są bardzo smakowite i różnorodne pod względem dań i smaków. Przy okazji zobaczyliśmy urokliwe miejsca na ziemi pozwalające zobaczyć starą architekturę i zadziwić się na chwilę. Wycieczka była interesująca, ciekawa, mocno inspirująca, zachęcająca do następnego wyjazdu.