“(Nie)zapomniane obrzędy i zwyczaje”

W ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” IV edycji Konkursu „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej” Filia Biblioteczna i Wiejski Dom Kultury w Uhowie pozyskali środki na realizację projektu „(Nie) zapomniane obrzędy i zwyczaje”. Wiodącym tematem był obrzęd weselny, tradycje i obyczaje z nim związane. Została zorganizowana wycieczka do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, które jest ostoją tradycji i kultury. Ponadto w ramach projektu odbyło się wiele warsztatów i ciekawych spotkań. Odbyły się warsztaty ceramiczne przeprowadzone przez Panią Joannę Manoś, na których uczestnicy tworzyli naczynia, które były wykorzystane na inscenizacji weselnej. Warsztaty kulinarne, na których przygotowane zostały tradycyjne potrawy, które były poczęstunkiem na odgrywanej zabawie weselnej. Warsztaty tworzenia wianków dawnymi metodami, które później zdobiły głowy druhen. Ponadto było wiele spotkań na których uczestnicy projektu ćwiczyli przyznane role, przygotowywali stroje i weselne dekoracje. Zakończeniem projektu była inscenizacja wesela z zachowaniem dawnych tradycji i obyczajów. Stworzony scenariusz był oparty na książce „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. Był tradycyjny przejazd furmanki z nowożeńcami, grajkami i gośćmi weselnymi. Następnie poczęstunek, ognisko i zabawa. Realizacja projektu pozwoliła nam cofnąć się w czasie. Dziś coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast. Ci, którzy pozostają na wsiach w coraz mniejszym stopniu utożsamiają się z “wiejskim” życiem, starając się kształtować je na nowoczesny sposób, daleki od tradycji przodków. Odejście od tradycji ludowych, a przez co coraz mniejsze ich występowanie, nie może być jednak wyznacznikiem ich wartości. Obyczaje ludowe o których czytamy w literaturze są właściwe nam wszystkim, nie są niczym wstydliwym. Stanowią w swej długowieczności podstawę naszej kultury. Priorytetem projektu było, aby w dobie wszechogarniającej globalizacji zachowywać jednocześnie to, co stanowi o folklorze i kolorycie polskiej wsi. Budując nowe rozwiązania nigdy nie zapominajmy o korzeniach i przodkach.