Projekt „Zamień chemię na energię” Programu Równać Szanse zakończony

Projekt „Zamień chemię na energię” Programu Równać Szanse dobiegł końca. Biblioteka realizowała go z młodzieżą z Uhowa dzięki pozyskanym środkom z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego wiodącym tematem był zdrowy styl życia i działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży. Dzięki jego realizacji uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z zielarzem „Ziołowa apteczka na różne dolegliwości” oraz w warsztatach – kulinarnych „Przepis na zdrowie” oraz wykonywania naturalnych kosmetyków „Z miłości do natury”. Zdobyli na nich wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu naturalnej pielęgnacji, stosowania ziół, znaczenia segregacji śmieci, przygotowania zdrowych posiłków, sprzątania domu bez użycia szkodliwej chemii oraz tradycyjnych, niejednokrotnie zapomnianych sposobów radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Dostrzegli, że każdy z nas ma ogromny wpływ na to, co się wokół niego dzieje i może coś zrobić, aby dbać o środowisko. W marcu, gdy ogłoszono w kraju stan zagrożenia epidemicznego, musieliśmy podjąć decyzję, czy przerywamy projekt, czy staramy się dopasować do zmieniających się warunków i realizować wcześniejsze założenia. Grupa nie chciała rezygnować z działań, więc korzystając z portali społecznościowych, pozostawaliśmy w stałym kontakcie. Wspólnie ustalaliśmy, jakie zadania możemy wykonać w formie online, a co musimy przełożyć na późniejszy termin. Po zniesieniu obostrzeń odbyły się warsztaty zdobienia ekotoreb oraz wykonywania karmników dla ptaków, a także akcja sadzenia roślin. Jedynie zakończenie projektu nie było tak huczne, jak planowaliśmy, jednak był poczęstunek, miło spędzony czas i plany na kolejny projekt. Uczestnicy przygotowali prezentację multimedialną dostępną na FB Biblioteki. 100 pierwszych osób, które polubią post podsumowujący projekt, otrzyma własnoręcznie przez młodzież wykonane mydełko lub ekotorbę. Panująca sytuacja w kraju oraz dynamiczne zmiany jakim podlega, stała się swego rodzaju sprawdzianem, zarówno dla młodzieży, jak i koordynatora. Grupa z małego Uhowa, leżącego gdzieś na Podlasiu, zdała ten egzamin celująco.