Biblioteka wśród laureatów konkursu grantowego

Z przyjemnością i ogromną satysfakcją informujemy, że Filia Biblioteczna w Uhowie otrzymała dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse 2020 na realizację projektu „Historią i tkaniną przeplatane”. Projekt skierowany jest do młodzieży i będzie realizowany od 1 lutego do 31 lipca 2021 r. Jego koordynatorem będzie Marta Mierzwińska.
Jego wiodącym tematem będzie historia ubioru, dawne stroje i elementy ludowe wpisane w dzisiejszą modę. Uczestnicy poznają ewolucję stroju w różnych epokach oraz zmiany dotyczące poszczególnych elementów i dodatków. O dawnych tradycjach i obyczajach dowiedzą się m.in. współpracując z instytucjami lokalnymi. Zorganizowane zostaną międzypokoleniowe warsztaty – krawiecki i haftu krzyżykowego. Kulminacją projektu będzie pokaz mody, na którym zaprezentowana zostanie zaprojektowana i stworzona samodzielnie przez uczestników kolekcja ubrań stanowiąca połączenie mody nowoczesnej z elementami dawnych strojów.
Celem projektu jest zmiana perspektywy postrzegania przez młodzież własnej podmiotowości. Przedstawienie jej wielu możliwości rozwoju indywidualnego oraz udziału w procesach rozwoju społecznego, a także pokazanie, że dawne stroje stanowią w swej długowieczności podstawę naszej kultury.