Akcja „Zapisane w czasach pandemii” zakończona

ScreenHunter 590

Na początku grudnia ub.r. Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zaprosili seniorów do wzięcia udziału w akcji ph. „Zapisane w czasach pandemii”. Uznaliśmy, że ważne jest zebranie i przechowanie ich refleksji związanych z tym trudnym okresem zarówno w kronice prowadzonej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, jak i w wirtualnej formie na stronie internetowej biblioteki. Zależało nam, aby podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami odnośnie zmian, jakie zaszły w ich życiu na skutek pandemii.
Udało nam się zebrać niezwykle ciekawe relacje i materiały dotyczące różnych aspektów życia i sposobów radzenia sobie z zupełnie nową rzeczywistością. Wartością wszystkich prac jest zawarty w nich autentyzm przeżyć oraz bogactwo doświadczeń ich autorów.
Wśród przekazanych prac znajdują się: zapiski, wiersze, fragmenty dziennika, statystyki dotyczące liczby zachorowań oraz zgonów w Polsce i na świecie (w tym wykresy powstałe w oparciu o te dane), a także fotografie prezentujące: obrazy akrylowe i wykonane techniką pouringu, kompozycje kwiatowe, maseczki ochronne na twarz – szyte lub robione na szydełku, makramy, szydełkowe serwetki i bombki, torby z naszytymi aplikacjami wykonanymi na szydełku, obrazy wyszywane haftem krzyżykowym, dekoracyjne poszewki na poduszki, bombki choinkowe wykonane techniką decoupage. Wśród zdjęć jest jedno, które wydaje się zupełnie wyjątkowe. Przedstawia wigilijną kolację przygotowaną na samotne święta. Zamiast najbliższych osób zgromadzonych wokół stołu, znalazły się na nim jedynie ich fotografie.
Otrzymaliśmy również prace spoza Łap. Pani Anna Werpachowska z Szepietowa przesłała swoje wiersze, a mieszkanka Ciechocinka (po tym, jak usłyszała informacje dotyczące akcji na antenie TVP Info) podzieliła się z nami przeżyciami z pobytu w izolatorium dla chorych na COVID-19, które utworzone zostało w sanatorium MSWiA „ORION” w jej mieście.
Jesteśmy bardzo wdzięczni autorom, którzy zechcieli udostępnić nam swoje prace. Zachowamy je jako świadectwo codziennego życia seniorów w czasie pandemii. Zostaną one umieszczone w kronice Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W imieniu Zarządu UTW w Łapach wszystkim osobom, które wzięły udział w akcji życzymy zdrowia, nadziei na lepszy czas, a słuchaczom UTW jak najszybszego powrotu do spotkań i wspólnych działań.

ScreenHunter 590