„Dopóty trwamy, dopóki pamięci starczy…” – wystawa upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony, aby upamiętnić żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Z tej okazji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy o godz. 10.00 odbyło się otwarcie wystawy „Dopóty trwamy, dopóki pamięci starczy…” mającej uhonorować pamięć o tych, którzy walczyli o suwerenne polskie państwo, przeciwstawiając się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
W otwarciu wystawy wziął udział Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Pan Sławomir Maciejewski. Dzięki jego uprzejmości ekspozycję wzbogaciły należące do niego cenne eksponaty: moneta kolekcjonerska Kazimierz Kamieński „Huzar” z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” emitowanej przez Narodowy Bank Polski oraz okolicznościowy ryngraf przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji państwowych uroczystości pogrzebowych trzech komandorów Marynarki Wojennej: Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego i Jerzego Staniewicza, zamordowanych w grudniu 1952 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ich szczątki, odnalezione wiosną 2013 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w grudniu 2017 roku złożone zostały na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki czwórki bohaterów, którzy po 1944 r. podjęli heroiczną i tragiczną zarazem walkę z sowietyzacją Polski. Postacie przedstawione na planszach wystawienniczych to: kapitan Kazimierz Kamieński „Huzar”, Danuta Siedzikówna „Inka”, podporucznik Tadeusz Narkiewicz „Ciemny” oraz ostatni członek ruchu oporu sierżant Józef Franczak „Laluś”, który zginął w obławie w 1963 roku. Ważną częścią ekspozycji są materiały udostępnione przez Pana Stanisława Kochanowskiego: numizmaty dedykowane Żołnierzom Wyklętym oraz oryginał propagandowego tekstu z 1953 r. pt. „Dwa brzegi” poświęconego Kazimierzowi Kamieńskiemu „Huzarowi”. Całość uzupełniają pozycje książkowe związane z walką o niepodległość Polski w czasie nazwanym przez komunistów latami ”walki o ustanowienie i utrwalenie władzy ludowej”.
Gośćmi specjalnymi otwarcia wystawy byli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „PODZIEMIE”: prezes Stowarzyszenia Pan Wojciech Czyżewski, pseud. Filozof, Pan Arkadiusz Wicher, pseud. Halny oraz Pan Waldemar Sztomber, pseud. Długi. Wystąpili w umundurowaniu i zaprezentowali zebranym znajdujące się w ich zbiorach oryginalne elementy wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego .
Wystawę „Dopóty trwamy, dopóki pamięci starczy…” można oglądać w holu na parterze i I piętrze Biblioteki do końca marca. Serdecznie zapraszamy!

Relacja z otwarcia wystawy ukazała się w “Obiektywie” (TVP 3 Białystok) z dnia 1 marca 2021 r.: Pamiątki po Żołnierzach Wyklętych na wystawie w Łapach