Wystawa “1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

1

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP w 2011 r., aby uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy kontynuującego dzieło Armii Krajowej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierzami Wyklętymi nazwano żołnierzy Armii krajowej i innych formacji wojskowych, którzy po 1945 r. uczestniczyli w konspiracji przeciwko podporządkowaniu Polski sowieckiemu reżimowi. W szczytowym okresie walki (w 1945 r.) w jej szeregach działało nawet 200 tysięcy osób. Wszyscy zostali skazani na zapomnienie, często pochowani w masowych grobach, wymazani z kart historii, a prawda o ich walce była przekłamywana przez komunistyczną propagandę.

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przygotowała wystawę “1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która znajduje się w gablotach przy wejściu do Oddziału dla Dzieci (I piętro). Ekspozycja będzie dostępna do 18 marca br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!

IMG 20220225 125434

12