O poezji z Iwoną Jaźwińską, czyli „(…) co to takiego poezja. (…) A ja nie wiem i nie wiem (…)”

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w środę, 11 maja, zaprosiliśmy uczniów klasy II a z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach na spotkanie poświęcone poezji ph. „(…) co to takiego poezja. (…) A ja nie wiem i nie wiem (…)”. Poprowadziła je zaprzyjaźniona z naszą biblioteką Pani Iwona Jaźwińska, polonistka, pedagog, logopeda i terapeutka.

Zajęcia rozpoczęły się od analizy słów będących hasłem spotkania, pochodzących z wiersza Wisławy Szymborskiej oraz zaprezentowania cytatów na temat poezji zaczerpniętych z wypowiedzi kilku pisarzy. Pani Iwona podjęła próbę ukazania, jak szerokie jest znaczenie terminu „poezja” na przykładzie wierszy pochodzących z różnych epok: renesansu, romantyzmu i ze współczesności. Podczas zajęć uczniowie otrzymali koperty ze znajdującymi się na osobnych paskach wersami utworu Czesława Miłosza i zostali poproszeni o ułożenie wiersza według własnego pomysłu. Dopiero potem tekst został odczytany tak, jak napisał go poeta. W ostatniej części spotkania uczestnicy podjęli się wspólnej analizy i interpretacji treści dwóch współczesnych utworów poetyckich, w tym jednego autorstwa obecnej na spotkaniu Gabrieli Grygoruk.

Wydarzenie zakończył występ tej młodej poetki, która zaprezentowała zebranym własne wiersze, recytując je przy subtelnym gitarowym akompaniamencie Dawida Moczulskiego.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Iwonie Jaźwińskiej za barwne, poprowadzone przepiękną polszczyzną, inspirujące spotkanie. Mamy nadzieję, że dla uczniów była to niezapomniana i ważna lekcja przybliżenia istoty poezji oraz ukazania jej jako atrakcyjnej formy refleksji nad życiem, światem i wartościami, które nimi rządzą.

Uczestnicy spotkania
Zajęcia warsztatowe - praca z tekstem