Wystawa „Świat jest piękny”

Lato to czas wypoczynku, podróży, odkrywania i poznawania nowych miejsc, podziwiania piękna przyrody, zabytków architektury i sztuki. Na te wyjątkowe dni Biblioteka Publiczna w Łapach przygotowała wystawę zatytułowaną „Świat jest piękny”. Z podróży gromadzimy nie tylko wspomnienia. Przywozimy również ze sobą pamiątki, które nierozerwalnie wiążą się z odwiedzonymi miejscami oraz nieodłącznie nam się z nimi kojarzą.

Ekspozycję tworzą pamiątki pochodzące z Polski i wielu innych krajów świata: pocztówki, zdjęcia, różnego rodzaju magnesy, figurki, muszle, biżuteria, a także pamiątki o charakterze religijnym. Można zobaczyć wśród nich maski karnawałowe z Wenecji, filiżankę z Barcelony oraz piękne wachlarze z Grecji i Chin. Na szczególną uwagę zasługują rzeczy sprowadzone z egzotycznych zakątków świata: ręcznie robiona rzeźba smoka z drzewa różanego przywieziona z Nowej Gwinei, cygara i grzechotki z Kuby, kakao w ziarnach z Dominikany, obraz przedstawiający kobietę oraz figurka słonia z Kenii, a także niezwykłe maski pochodzące znad jeziora Bajkał oraz z Indonezji i Meksyku.

Na wystawie można podziwiać wykonaną w drewnie i zdobioną pięknymi chińskimi wzorami postać cesarzowej wdowy Cixi. To kontrowersyjna postać w historii Państwa Środka, która rządziła nim przez blisko 50 lat, do 1908 roku.

Prezentacja powstała w oparciu o pamiątki pochodzące z prywatnych zbiorów. Całość uzupełniają publikacje książkowe ze zbiorów biblioteki związane z tematem ekspozycji.

Składamy serdeczne podziękowania osobom, które udostępniły nam swoje materiały:
1. Państwo Kamińscy
2. ks. Józef Łupiński
3. Kowal Podróżnik
4. Barbara i Lech Zakrzewscy
5. Anna Łapińska
6. Sławomir Maciejewski
7. Dorota Więcko
8. Alicja Łapińska
9. Monika Kosińska
10. Barbara Ślesińska
11. Aleksandra Zarzecka
12. Iwona Brzozowska
13. Małgorzata Roszkowska
14. Urszula Bujno
15. Teresa Łupińska
16. Adrian Mierzwiński

Wystawę „Świat jest piękny” można oglądać w holu na parterze i I piętrze biblioteki do końca wakacji. Serdecznie zapraszamy!

Prezentacja pocztówek
Prezentacja zdjęć
Wystawa "Świat jest piękny" w holu na I piętrze biblioteki
Wystawa "Świat jest piękny" w holu na I piętrze biblioteki (widok od strony windy)