Projekt wakacyjny “Sensointegracja” w Uhowie zakończony!

W dniach 04-14 lipca Filia Biblioteczna w Uhowie przy współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Uhowie realizowała projekt wakacyjnych zajęć dla dzieci i dorosłych ph. „Sensointegracja”. Działania zostały sfinansowane przez Centrum Usług Społecznych w Łapach w ramach Akademii Lidera Lokalnego współfinansowanej z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, działanie Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Naszym celem było, aby poprzez udział w zajęciach sensorycznych zintegrować mieszkańców Uhowa, zaproponować im nowe formy spędzania wolnego czasu oraz rozwijać ich zainteresowania. W ramach projektu odbyły się dwa spotkania z garncarstwa dla dorosłych z instruktorką Panią Joanną Manoś z pracowni Moja Makutra. Na pierwszych zajęciach modelowaliśmy od podstaw swoje naczynia z gliny, a na kolejnych szkliwiliśmy je, by nadać im piękny kolor i połysk. Po szkliwieniu naczynia zostaną wypalone i będą już gotowe do użytku codziennego. Spotkaniom towarzyszyła miła atmosfera, uczestniczki miały okazję do swobodnej rozmowy, była też chwila na kawę i ciasto z koleżankami.

Dla najmłodszych odbyło się natomiast pięć spotkań plastyczno-sportowych, w których sensoryka była naszym tematem przewodnim. Aby uwrażliwić małe rączki na dotyk zaproponowaliśmy dzieciom lepienie figurek z masy samoutwardzalnej Hey Clay oraz Play Doh, robiliśmy slimy od podstaw, a także malowaliśmy palcami i całymi rękami. Dzieciaki bardzo chętnie uczestniczyły też w zajęciach sportowych, gdzie mogły m.in. balansować swoim ciałem na specjalnych deskach sensorycznych, przygotowaliśmy im również ścieżkę sensoryczną z krążkami o różnych strukturach do pokonania w torze przeszkód. Ponadto bawiliśmy się w gry zespołowe, organizowaliśmy zawody sportowe w skakaniu w workach oraz w biegu na szczudłach, puszczaliśmy również bańki mydlane. Nasze zajęcia dla dzieci zakończyliśmy rodzinnym ogniskiem na plaży w Uhowie, podczas którego także nie zabrakło animacji i wspólnych zabaw z opiekunami.

To był wspaniały, radosny czas – dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w projekt “Sensointegracja”!

Lepienie naczyń z gliny
Wazonik
Praca na cztery ręce przy kole garncarskim
Pracownia Joanny Manoś - Moja Makutra
Przygotowanie gliny
Rozgrzewamy glinę
Cukierniczka
Praca na kole
Szkliwienie
Instruktaż ze szkliwienia
Szkliwimy
Praca wre
Który kolor wybrać?
Szkliwimy
Wyścigi na szczudłach
Zabawa z masą Play Doh
Skoki w workach - zawody
Lepimy z masy Hey Clay
Dziewczyny balansują na deskach
Kto wygra?
Malujemy farbami na folii
Figurki z Play Doh ożywały w aplikacji!
Wesoła gromadka 🙂
Malujemy tradycyjnie i palcami
Ziemia to lawa!
Balansowanie
Malowanie rękami
Robimy slimy!
Twórczość z Play Doh
Pierwsze stworki z Hey Clay
Dzieciaki 🙂
Zestaw mały fryzjer z Play Doh
Lubimy bierki XXL 🙂
Piknik i ognisko
Zabawy z chustą nad rzeką
Zabawy z chustą
Malowanie rękami
Stworki i zwierzaki z masy Hey Clay
Sensoryczny tor przeszkód
Balansowanie
Kto pierwszy na szczudłach?
Pierwszy stworek 🙂
Zabawa na szczudłach