takie wAKaCJE w bibliotece

Okres wakacji jest świetną okazją, aby poprzez różnego rodzaju zajęcia oraz warsztaty zachęcić dzieci do korzystania z biblioteki. Jak niegdyś powiedział Juliusz Verne – „Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka, reszta świata niech poczeka”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy w dniach 22 -26 sierpnia  zorganizowała zajęcia wakacyjne dla młodych czytelników, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Każdy dzień  był wypełniony warsztatami, oraz spotkaniami z literaturą i nie tylko. Rozbudziły one  zainteresowania naszych uczestników czytelnictwem.
Na początku zajęć, młodzi czytelnicy wysłuchali krótkiej prelekcji Kamila Raciborskiego – Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej na temat Łap – powstania miasta, oraz jego historii, która była inspiracją do stworzenia  opowiadania przedstawionego w teatrzyku Kamishibai. Dzieci współpracowały w grupach. Korzystający z letnich zajęć odwiedzili również Letnią Czytelnię, gdzie wysłuchali fragmentów książki pt. ”Tajemnica niebieskich drzwi”. W kolejnym dniu zajęcia prowadziły animatorki z Centrum Aktywności Społecznej. Wspólna oferta pozwoliła uczestnikom “takich wAKaCJi w bibliotece” na kilka godzin aktywnego wypoczynku. Młodzi czytelnicy mieli również okazję zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności podczas festiwalu talentów. Ponadto środowe przedpołudnie wypełniła –  gra w kalambury oraz projekcja filmu.
Przedostatni dzień zajęć w bibliotece należał do jednych  z najciekawszych, ponieważ z pewnością był najsmaczniejszy. W tym dniu odbyły się warsztaty kulinarne. Dzieci  samodzielnie wykonywały tosty, według swojego pomysłu. Po posiłku, nasi mistrzowie kuchni wyszli na świeże powietrze, gdzie wspólnie z Tolą i Jankiem – bohaterami książki pt”Tajemnica niebieskich drzwi” odkrywali ich niezwykłe przygody.
Ostatni dzień wakacyjnych zajęć, który niestety nadszedł bardzo szybko, ponieważ jak pisał A. A. Milne  „z dniami tak niestety bywa”, obfitował w mnogość różnych atrakcji. Wakacyjna poczta sprawiła, iż każdy z uczestników na początku mógł pochwalić się wspomnieniami z miejsc, jakie odwiedził w trakcie letniego wypoczynku. Ich opowieści uzupełnił Kamil Raciborski  dodając różne ciekawostki. Następnie wszyscy wykonali pocztówki, z których powstała mini galeria.
Na zakończenie wakacyjnych zajęć każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.
Duże zainteresowanie mieszkańców naszego miasta  wzbudziła Letnia Czytelnia, znajdująca się na placu przed biblioteką. W przerwie od zajęć lekcyjnych dzieci chętnie korzystały z komputerów i wyposażenia multimedialnego. Ogromną popularnością cieszyła się Sala Zabaw, w której rodzice ze swoimi pociechami aktywnie spędzali czas.

Prelekcja Kamila Raciborskiego dotycząca historii Łap
Ilustrowanie historii Łap
Wizyta w Letniej czytelni
Zabawy z chustą animacyjną