Wystawa “Ballady i romanse”

Ścianka fotograficzna

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wybór tej epoki wiążę się z 200. rocznicą opublikowania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Postanowiliśmy zaakcentować ten przełomowy moment w historii polskiej literatury, przygotowując okolicznościową wystawę poświęconą temu dziełu.

Ekspozycja składa się z pochodzących z bibliotecznych zbiorów: publikacji książkowych, płyt winylowych, opracowań dotyczących epoki romantyzmu, ilustracji i grafik związanych z tematyką ekspozycji.

Jedna z gablot poświęcona jest Narodowemu Czytaniu, czyli akcji która odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej edycji właśnie „Ballady i romanse” były lekturą wspólnie czytaną w Polsce i na świecie.

Na wystawie można również podziwiać prace laureatów konkursu fotograficznego „Horyzonty romantyzmu” zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Łapach w ramach projektu „Mickiewicz 2022” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Całość dopełnia specjalnie przygotowana ścianka fotograficzna w sielskim klimacie.

Wystawę „Ballady i romanse” można oglądać w holu na parterze i I piętrze biblioteki we wrześniu i październiku.

Serdecznie zapraszamy!

Publikacje poświęcone Adamowi Mickiewiczowi w gablocie na parterze
Opracowania dot. epoki Romantyzmu w gablocie na parterze
Gablota na parterze poświęcona Narodowemu Czytaniu