Spotkanie autorskie z Katarzyną Drogą

W ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Uchwycić przeszłość”, 27 października mieliśmy ogromną przyjemność spotkać się z Katarzyną Drogą, znaną pisarką, dziennikarką, autorką pełnej ciepła i życiowej mądrości sagi rodzinnej „Pokolenia”, której akcja osadzona jest między innymi w naszej miejscowości.

Katarzyna Droga jest mocno związana z Podlasiem. Tu się urodziła i nadal mieszka – w domu nad Narwią. W Łapach natomiast spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Tutaj ukończyła Liceum Ogólnokształcące, a potem pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Podczas spotkania pisarka wróciła wspomnieniami do tamtych czasów i miejsc. Opowiedziała o swojej rodzinie, latach szkolnych i późniejszej życiowych wyborach. Opisała, jak w praktyce wygląda praca nad książką i jakie emocje towarzyszą temu fascynującemu zajęciu. Zdradziła, co zaintrygowało ją w postaciach, które uczyniła bohaterami swych powieści. Zgodziła się także odczytać fragment pochodzący z własnej książki pt. „Wiek deszczu, wiek słońca”. Dzięki tym słowom wszyscy zebrani chociaż przez chwilę mogli poczuć klimat Łap, jakich już nie ma i odtworzyć obraz miasta, które bezpowrotnie zniknęło.

Wieczór zgromadził wielbicieli twórczości pisarki, ale także wielu jej znajomych i dawnych uczniów. Była to doskonała okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość, pełnej wspomnień, wzruszeń i refleksji o tym, co było.

Na zakończenie spotkania Katarzyna Droga podpisała książki oraz złożyła pamiątkowy wpis do kroniki naszej biblioteki.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu “Uchwycona przeszłość” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Katarzyna Droga i prowadząca spotkanie Marta Mierzwińska
Katarzyna Droga