Menu Zamknij

Czy jesteśmy romantyczni? “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czytane 200 lat później – spotkanie z Iwoną Jaźwińską

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten zbiór wywołał polemikę i zainicjował nowy okres w polskiej kulturze i literaturze. Był próbą ukazania nowego patrzenia na świat, przeciwstawiał się oświeceniowej wizji  świata. Ta data została uznana za początek polskiego romantyzmu.

Jak obecnie odczytujemy te utwory? Czy jesteśmy  romantyczni? Temu zagadnieniu było poświęcone czwartkowe spotkanie słuchaczy i sympatyków UTW, które odbyło się 10 listopada w bibliotece w ramach zajęć “Otwarty Umysł”.

Pani Iwona Jaźwińska przypomniała historię powstania tego gatunku literackiego, cechy charakterystyczne ballady romantycznej i treść najbardziej znanych (m.in. “Romantyczność” – najważniejsza i programowa ballada, “Świteź”, “Powrót taty”, “Świtezianka”, “Pani Twardowska” czy “Kurhanek Maryli”). Wskazała na różnice między literaturą okresu oświecenia a romantyzmu. Spotkanie obfitowało w rozważania i rozmowy o pojmowaniu rzeczywistości i świata – poprzez “szkiełko i oko” czy też “czucie i wiarę”. Pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Każdy ma własne zdanie  i opinie.  Jedno jest pewne – uczucie jest tak samo ważne jak myślenie.

Dziękujemy serdecznie Pani Iwonie za ciekawe spotkanie z historią literatury i z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.

                                                                                                                          Zarząd UTW Łapy

Skip to content