Menu Zamknij

“Spotkanie wspomnień” – rozmowy o dawnych Łapach zachowanych już tylko na fotografii

W dynamicznie zmieniającym się świecie świadomość historii lokalnej stanowi ważną część znajomości dziejów własnego narodu. Kształtuje tożsamość, buduje potrzebę poczucia wspólnoty, zakorzenienia i międzypokoleniowej łączności. Dawnym Łapom zachowanym już tylko na fotografii poświęcone było „Spotkanie wspomnień”, które 22 listopada odbyło się w naszej bibliotece.

Przybyły na nie osoby, których pasjonują dzieje naszego miasta, ale przede wszystkim ci, którzy byli świadkami historii. I to im właśnie tego wieczoru oddaliśmy głos. Tło dla opowieści stanowiły stare fotografie przywrócone do życia za sprawą prezentacji multimedialnej. Złożyły się na nią zdjęcia pochodzące z rodzinnych zbiorów mieszkańców Łap.

Atmosfera spotkania sprzyjała wspomnieniom. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii, a barwnym opowieściom o przeszłości nie było końca. Każdy starał się dodać kilka słów od siebie. Niektórzy z obecnych na powrót przeżywali dawne wydarzenia, które z rozrzewnieniem wspominali. Doskonale pamiętali nazwiska, miejsca czy daty. Uczestnikom spotkania udało się przywołać klimat minionych lat. Dzięki ich wspomnieniom jakby na nowo ożyły dawne czasy, a historia naszego miasta przestała być zapisem suchych faktów.

Łapy to miasto posiadające swoją własną tożsamość i bogatą, niepowtarzalną historię, często nieznaną lub zapomnianą. Mamy nadzieję, że takie spotkanie jak to, pozwoli zachować pamięć o naszej wspólnej przeszłości. Dzięki realizowanemu projektowi udało nam się zebrać wiele zdjęć, które stanowią cenne archiwum – dla nas, a tym bardziej dla przyszłych pokoleń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na to wyjątkowe spotkanie!

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu “Uchwycona przeszłość” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Uczestnicy spotkania
Rozmowy, refleksje i wspomnienia osób obecnych na wieczorze
Dyskusja dotycząca prezentowanych zdjęć
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania oglądają prezentację multimedialną
Komentarz do zdjęć jednej z uczestniczek spotkania
Pokaz multimedialny fotografii
Skip to content