Spotkanie z pisarzem Łukaszem Orbitowskim

5 grudnia gościliśmy w naszej bibliotece Łukasza Orbitowskiego, autora powieści „Kult”, „Chodź ze mną” czy „Inna dusza” – za tę ostatnią został kilka lat temu nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, a także otrzymał Paszport Polityki. Spotkanie poprowadził Tomasz Filipowicz z Książnicy Podlaskiej. Wiodącym tematem były relacje rodzinne w prozie pisarza, choć poruszono także inne wątki. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Centrum Aktywności Społecznej w Łapach.

Orbitowski dał się poznać naszym czytelnikom jako wspaniały gawędziarz, nie bał się otwarcie mówić o bolączkach polskiego rynku czytelniczego i o trudach własnego warsztatu. Pisarz przyznał, że uwielbia tworzyć różne historie w swoim umyśle, natomiast gorzej idzie mu przelewanie tych myśli na papier. To, z czego jest natomiast zadowolony w swoich powieściach, to dialogi, pisane często bardzo dobitnym, autentycznym językiem. Jak się okazało, często są one wynikiem dociekliwego researchu, wywiadów ze świadkami wydarzeń, na których bazuje w swoich powieściach autor „Kultu”. Jeśli chodzi o relacje rodzinne w prozie Orbitowskiego, to on sam stwierdził, że nie da się uciec podczas pisania książki od swojego ego – pewne doświadczenia tkwią w najgłębszych zakamarkach naszych dusz i przenikają nasze myśli. Pisarz zaznaczył jednak, że nie utożsamia się z żadnym ze swoich bohaterów – oni po prostu mają jego cząstkę w sobie.

Na koniec był również czas na pytania od czytelników, zdjęcia i autografy. Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim to prawdziwa kulturalna uczta – z pewnością łapscy czytelnicy ciepło go zapamiętają.

Łukasz Orbitowski z prowadzącym Tomaszem Filipowiczem
Łukasz Orbitowski