W 2023 r. przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przygotowała wystawę zatytułowaną „Śladami styczniowej wolności. W 160. rocznicę Powstania Styczniowego”. Zaprezentowane na niej zostały unikatowe pamiątki pochodzące z kolekcji prywatnych: Stanisława Kochanowskiego i Sławomira Jana Maciejewskiego, a także materiały ze zbiorów własnych biblioteki. Ekspozycję uzupełniły publikacje książkowe oraz cyfrowe wizerunki zbiorów udostępnione przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Do obejrzenia wystawy zaprosiliśmy uczniów szkół średnich. Odwiedzili nas nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach: – pani wicedyrektor Barbara Łabęcka z klasą IVcd, – pan Piotr Sobieszczak z klasą Ie, – pan Leszek Łapiński z klasą IIb.
Naszymi gośćmi byli także uczniowie i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach: – pani Joanna Gradkowska z klasą Id, – pan Adam Karasiewicz z klasą IIab, – pan Marek Pucel z klasą Ia.
Po zapoznaniu się z materiałami zgromadzonymi na wystawie młodzież miała również okazję obejrzeć film dokumentalny poświęcony Powstaniu Styczniowemu.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie i okazane zainteresowanie. Powstanie Styczniowe to ważny rozdział dziejów naszej Ojczyzny. To największy i najdłużej trwający w XIX w. zryw niepodległościowy skierowany przeciw jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu. Wydarzenie, które stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń bohaterów walk o niepodległość. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć młodym ludziom ten okres w polskiej historii i pomóc w zrozumieniu jego historycznego znaczenia.