Lekcje historii w oparciu o wystawę poświęconą 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W 2023 r. przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przygotowała wystawę zatytułowaną „Śladami styczniowej wolności. W 160. rocznicę Powstania Styczniowego”. Zaprezentowane na niej zostały unikatowe pamiątki pochodzące z kolekcji prywatnych: Stanisława Kochanowskiego i Sławomira Jana Maciejewskiego, a także materiały ze zbiorów własnych biblioteki. Ekspozycję uzupełniły publikacje książkowe oraz cyfrowe wizerunki zbiorów udostępnione przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Do obejrzenia wystawy zaprosiliśmy uczniów szkół średnich.
Odwiedzili nas nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach:
– pani wicedyrektor Barbara Łabęcka z klasą IVcd,
– pan Piotr Sobieszczak z klasą Ie,
– pan Leszek Łapiński z klasą IIb.

Naszymi gośćmi byli także uczniowie i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach:
– pani Joanna Gradkowska z klasą Id,
– pan Adam Karasiewicz z klasą IIab,
– pan Marek Pucel z klasą Ia.

Po zapoznaniu się z materiałami zgromadzonymi na wystawie młodzież miała również okazję obejrzeć film dokumentalny poświęcony Powstaniu Styczniowemu.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie i okazane zainteresowanie. Powstanie Styczniowe to ważny rozdział dziejów naszej Ojczyzny. To największy i najdłużej trwający w XIX w. zryw niepodległościowy skierowany przeciw jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu. Wydarzenie, które stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń bohaterów walk o niepodległość. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć młodym ludziom ten okres w polskiej  historii i pomóc w zrozumieniu jego historycznego znaczenia.

Uczniowie klasy Ie z ZSM oglądają wystawę na I piętrze
Uczniowie klasy Ie z ZSM zapoznają się z eksponatami zgromadzonymi na wystawie
Uczniowie klasy Ie z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach
Uczniowie klasy IVcd z ZSM zapoznają się z eksponatami zgromadzonymi na wystawie