Z wizytą w stolicy – wycieczka studentów UTW do Warszawy

W piękny majowy dzień studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łapach wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W planie było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum, które powstało w 2016 roku i mieści się przy ulicy Rakowieckiej. Jego siedzibą jest teren byłego Aresztu Śledczego. W Muzeum gromadzone są pamiątki związane z historią żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL. To także miejsce kaźni Żołnierzy Wyklętych. Tutaj w nieludzkich warunkach więziono, przesłuchiwano i zamordowano m.in. generała Augusta Fieldorfa “Nila” czy rotmistrza Witolda Pileckiego. W latach komunizmu trafiło tutaj tysiące osób zatrzymanych z powodów politycznych.

Duże wrażenie zrobiły na zwiedzających mury, dziedzińce i cele – miejsca, gdzie rozgrywały się ludzkie dramaty. Opowieści przewodnika prowadzącego nas do więziennych pawilonów czy pod Ścianę Śmierci na długo pozostaną w naszych myślach i sercach. Aż trudno uwierzyć, że to “Ludzie, ludziom zgotowali ten los” (Zofia Nałkowska).

Po tych wzruszających przeżyciach i lekcji historii, udaliśmy się na spacer do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.  Jest to jedno z najbardziej znanych zielonych miejsc na mapie Warszawy (dzielnica Wilanów). To piękne miejsce na relaks wśród kwiatów, roślin i drzew. Ogród najpiękniej prezentuje się wiosną, kiedy kwitnie większość roślin, ale warto go zwiedzać o każdej porze roku.

Każdy z nas znalazł w ogrodzie coś dla siebie. Jednych zachwyciły kolekcje magnolii, azalii, różaneczników, irysów lub czosnku ozdobnego. Inni podziwiali drzewa owocowe czy kolekcje roślin górskich. Słuchając przewodnika, otrzymaliśmy dużą dawkę wiedzy i możliwość podziwiania różnorodnej flory na terenie parku.

Trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Łap. Dziękujemy uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne wyjazdy krajoznawcze po Polsce organizowane przez Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łapach.

Zarząd UTW w Łapach

Na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Przed ścianą z tablicami upamiętniającymi zamordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej
Sala wystawowa w Muzeum