Noc Bibliotek 2023

Kolejny już raz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której tegoroczne wydanie odbyło się pod hasłem „Absurd nie czytać”. Z tej okazji w piątek 6 października przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wyjątkowe wydarzenie.

Rozpoczęło je spotkanie autorskie, którego gościem była znana i ceniona pisarka Katarzyna Droga. Zostało ono zorganizowane we współpracy z Książnicą Podlaską w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki. Wizyta pisarki stała się doskonałą okazją, aby przybliżyć zebranym jej najnowszą książkę pt. „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”. Katarzyna Droga opowiedziała o swojej twórczości, pracy i drodze do sukcesu. Mówiła o swoich pasjach, warsztacie pisarskim i marzeniach literackich. Zgodziła się również uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej fabuły książki, nad którą aktualnie pracuje.

Równolegle do spotkania autorskiego w Oddziale dla Dzieci trwały zajęcia pod hasłem “Witajcie w naszej bajce”. Na początku wręczone zostały nagrody zwycięzcom konkursu „Wakacyjne Książkobranie”, którego celem była m.in. popularyzacja książki i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach z Kleksografii i Portretologii oraz obejrzały przygotowany dla nich film.

W dalszej części imprezy wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego nie mogło zabraknąć specjalnie wykonanego na tę okazję tortu. W międzyczasie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć nasze kroniki z dawnych lat, a w ramach cieszącej się dużym powodzeniem akcji bookcrossingowej w wyznaczonym miejscu można było znaleźć książki, by je ze sobą wziąć i przeczytać.

Na zakończenie wieczoru odbyły się warsztaty kolażu inspirowane wyklejankami Wisławy Szymborskiej. Rozpoczęła je prezentacja przybliżająca prace naszej noblistki. Następnie osoby biorące udział w warsztatach samodzielnie stworzyły własne kompozycje plastyczne.

Noc Bibliotek to akcja promująca czytanie i w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z bibliotek jako najbliższych dla lokalnych społeczności miejsc spotkań z kulturą i instytucji posiadających ofertę dla osób w każdym wieku.

Wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Droga
Spotkanie autorskie z Katarzyną Drogą
Katarzyna Droga
Uczestnicy spotkania