Spotkanie i wystawa “Opowieści w monidłach zaklęte”

W środę 15 listopada z naszymi Czytelnikami spotkali się goście z Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie: dyrektor Janusz Siemion i animator kultury Andrzej Kosmowski, którzy zaprezentowali i omówili wielkoformatową wystawę “Opowieści w monidłach zaklęte”. Ekspozycja powstała w ramach młodzieżowego projektu realizowanego w Programie Bardzo Młoda Kultura, którego Operatorem Regionalnym jest Podlaski Instytut Kultury.

Historię i techniki ich powstawania przybliżył zebranym Janusz Siemion, a działania podjęte w ramach projektu przedstawił Andrzej Kosmowski.

Tradycja tworzenia monideł sięga połowy XIX w. Pierwotnie były wykonywane poprzez kolorowanie czarno-białych zdjęć, a później jako portrety malowane na podstawie zdjęć (najczęściej ślubnych czy komunijnych). Postacie podkolorowywano, a następnie domalowywano elementy (np. stroju). Największą popularnością cieszyły się na początku XX wieku. Dawniej zajmowały honorowe miejsce w wielu domach. Z czasem przestano je cenić. Stały się synonimem kiczu. Dziś to niepowtarzalne i oryginalne pamiątki z przeszłości.

Wielkoformatowej wystawie towarzyszyła ekspozycja monideł ślubnych i portretowych przygotowana przez naszą bibliotekę. Wszystkie zostały użyczone przez mieszkańców miasta i gminy Łapy. Najstarsze monidło znajdujące się na wystawie pochodzi z początku XX wieku.

Wyeksponowany w pięknej aranżacji zbiór zachwycił uczestników wydarzenia. Z sentymentem opowiadali o historiach swoich bliskich, których wizerunki można zobaczyć na wystawie.

Składamy podziękowania Firmie Wielobranżowej „MEK” Dariusz Grodzki za udostępnienie elementu dekoracji niezbędnego do przygotowania wystawy.

Dyrektor BPMiG Łapy Małgorzata Roszkowska, dyrektor Biblioteki - Centrum Kultury w Szczuczynie Janusz Siemion i Andrzej Kosmowski
Wystawa "Opowieści w monidłach zaklęte"
Uczestnicy spotkania
Przy zdjęciu rodziców