Łapscy seniorzy zakończyli projekt „Odkurzone wspomnienia – zatrzymany czas”

Podczas uroczystej Wigilii w piątkowe, grudniowe popołudnie seniorzy zakończyli projekt „Odkurzone wspomnienia – zatrzymany czas”.

Zadanie dofinansowane z budżetu gminy Łapy i realizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku i seniorów z miasta i gminy Łapy, zakładało zarówno integrację środowiska seniorskiego, jak też integrację międzypokoleniową.

Projekt obejmował takie działania jak: zaprojektowanie i wydanie  kalendarza z wizerunkami seniorów na tle przedmiotów z poprzedniej epoki, dawne zabawy podwórkowe odtworzone wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach, wycieczkę do Warszawy – zwiedzanie Muzeum Życia w PRL oraz Pałacu Kultury i Nauki, spotkanie integracyjno-muzyczne, a także spotkanie wigilijne.

Czas świąt Bożego Narodzenia to chwile rodzinnych spotkań, okres kultywowania tradycji, które powoli odchodzą w zapomnienie. W uroczystym spotkaniu wigilijnym „Czas Herodów”, kończącym realizowane zadanie, uczestniczyli Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, Sekretarz Gminy Joanna Micota, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Małgorzata Roszkowska, a także seniorzy miasta i gminy Łapy.

Jesteśmy jak jedna wielka rodzina, a to spotkanie wigilijne jest tego dowodem – zaczęła swoje przemówienie prezes UTW Barbara Gogolewska, dziękując burmistrzowi za dofinansowanie zadania, a dyrektor biblioteki i pracownikom, za ich duży wkład w realizację działań projektowych. Omówiła i podsumowała projekt oraz podkreśliła ogromne zaangażowanie wolontariuszy, którzy wykorzystali swoją wiedzę i pasję oraz poświęcili swój czas, pracując na rzecz seniorów.

Prezes UTW zaprezentowała również finalny efekt zadania – kalendarz, który przedstawia wizerunki seniorów biorących udział w projekcie. Jest on jednocześnie formą promocji Stowarzyszenia UTW, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat potencjału osób starszych. Zostaną nim obdarowani uczestnicy projektu oraz osoby aktywnie uczestniczące w życiu społecznym łapskich seniorów.

Sympatyczne słowa padły z ust Burmistrza i Sekretarz Gminy, którzy gratulując uczestnikom ciekawych spotkań, życzyli im zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności w atmosferze miłości i wzajemnej życzliwości. Dziękowali za to, że swoją codzienną postawą uczą młodszych wzajemnego szacunku, solidarności i wspólnoty, a ich pasje, wiedza i doświadczenie inspirują i są motywacją do działania.

Podczas uroczystości było wspólne śpiewanie kolęd, symboliczne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Z wielkim zainteresowaniem seniorzy obejrzeli występ uczniów z Koła Muzyczno-Teatralnego „Nutki” pod opieką Iwony Pruszyńskiej działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach. Atrakcją spotkania było przypomnienie przez słuchaczy UTW jednej z odchodzących w cień zapomnienia tradycji wigilijnej – kolędowania z gwiazdą i turoniem. Spotkanie było również okazją do wzajemnych podziękowań, wspólnych rozmów, a także snucia planów na przyszłość.

Kolejny już raz realizowany przez UTW projekt przyczynił się do zwiększenia oferty edukacyjnej seniorów oraz pozwolił na zagospodarowanie ich czasu wolnego oraz uświadomił, jak wielka jest potrzeba kierowania działań do tej grupy społecznej. Projekt „Odkurzone wspomnienia – zatrzymany czas” stworzył okazję do wielu spotkań oraz przyczynił się do budowania więzi międzypokoleniowych i międzyludzkich.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach

Projekt dofinansowany z budżetu gminy Łapy.

Występ uczniów z Koła Muzyczno-Teatralnego „Nutki”
Spotkanie wigilijne „Czas Herodów” kończące projekt „Odkurzone wspomnienia – zatrzymany czas”
Wystąpienie prezes UTW Barbary Gogolewskiej
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski