Wystawa „Rok Marka Hłasko – rocznica 90 urodzin pisarza

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm uchwałami, rok 2024 ustanowiono rokiem Marka Hłaski w 90. rocznicę urodzin pisarza, która przypada na 14 stycznia. 🌹
W uchwale zawarto „Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”.
Żeby upamiętnić wielkiego pisarza w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy powstała wystawa „Rok Marka Hłasko – rocznica 90 urodzin pisarza” ✍️
Pisarz debiutował w 1954 roku opowiadaniem “Baza Sokołowska” i szybko został okrzyknięty najzdolniejszym polskim pisarzem młodego pokolenia.
Celem wystawy jest przybliżenie czytelnikowi sylwetki jednego z najwybitniejszych polskich prozaików oraz popularyzacja czytelnictwa 📚
Na planszach zawarto biografię pisarza, oraz informację o jego dorobku literackim i filmowym, a także zdjęcia, ukazujące wizerunek pisarza oraz sylwetki kobiet jego życia. W gablotach wyeksponowane zostały książki, które wyszły spod pióra Marka Hłaski, które pochodzą z księgozbioru łapskiej biblioteki.
Obszerna ekspozycja prezentowana w naszej bibliotece powstała w oparciu o wystawę literacką poświęconą Markowi Hłasce udostępnioną dzięki uprzejmości Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku. Za wyrażoną zgodę serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji i Pracowników tej placówki.💐💐
Wystawę można zwiedzać codziennie do końca lutego, w godzinach pracy naszej placówki.
Wystawa znajduje się na parterze przy wejściu do Wypożyczalni dla Dorosłych, a także na 1 piętrze przy Czytelni dla Dorosłych.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki i obejrzenia wystawy 🌷
Wystawa „Rok Marka Hłasko – rocznica 90 urodzin pisarza”