Święto Zmartwychwstania Pańskiego to święto odradzającego się życia, więc na ten świąteczny czas Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy proponuje Państwu wystawę poświęconą tematyce pocztówki wielkanocnej okresu stanu wojennego. Symbolika „Solidarnościowa” oraz niepodległościowa stała się nieodłącznym elementem poczty podziemnej, która rozwinęła się bardzo szybko po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Znaczki, karty i stemple pocztowe początkowo posiadać miały znaczenie praktyczne przy przekazywaniu informacji, lecz bardzo szybko zyskały znacznie większe znaczenie kolekcjonerskie. Drukowane one były przez struktury podziemne NSZZ „Solidarność”, „Solidarności Walczącej”, Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i inne organizacje. Karty poczty podziemnej, łatwość ich sprzedaży i kolportażu pomagały strukturom podziemnym w sprawnym gromadzeniu środków na prowadzenie działalności wydawniczej, zakup papieru i farby drukarskiej. Jednak musimy pamiętać, że za drukiem tych kart stali ludzie, którym za ich drukowanie w latach osiemdziesiątych groziło więzienie. Okraszone humorem świąteczne motywy na pocztówkach były w latach osiemdziesiątych ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości stanu wojennego.
Na wystawie znajdują się różne karty świąteczne: religijne, patriotyczne, symboliczne oraz karykatura i humor. Mamy nadzieję, że przedstawione materiały będą ciekawym uzupełnieniem świątecznej atmosfery.
Kartki, które znalazły się w gablotach pochodzą ze zbiorów prywatnych Sławomira Maciejewskiego pomysłodawcy wystawy, a ozdoby wielkanocne wykonała Regina Leśniewska studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łapach. Ekspozycję można oglądać od 3 kwietnia w godzinach otwarcia naszej placówki.