Wystawa w łapskiej bibliotece – „Polski wrzesień 1939 – 77 rocznica wybuchu II wojny światowej”

Wrzesień to miesiąc szczególny w historii Polski. 1 września 1939 roku atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza z wojen – II wojna światowa. Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się hitlerowskiej agresji. Nie bacząc na słabe przygotowanie do wojny i iluzoryczną pomoc zachodnich sojuszników, podjęto bój w obronie niepodległości. 17 września 1939 roku widząc brak reakcji naszych aliantów na niemiecką agresję, Armia Czerwona na rozkaz Józefa Stalina przekroczyła granicę polską, rozpoczynając tym samym działania zbrojne przeciw naszemu państwu. Była to realizacja postanowień układu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. W ten sposób los Polski został przesądzony. Wydarzenia polskiego września zostały upamiętnione w łapskiej bibliotece na okazjonalnej wystawie. Są na niej zaprezentowane fotografie, archiwalne dokumenty oraz książki tematycznie związane z wrześniem 1939 roku. Polacy ani przez moment nie pogodzili się z faszystowską i bolszewicką okupacją. Oprócz karabinów walczyli też wierszem i piosenką. Ekspozycja przedstawia piękną kartę historii naszego narodu w postaci tekstów znanych piosenek i wierszy z tego okresu.
Serdecznie zapraszamy do oglądania naszej wystawy w godzinach otwarcia placówki.