W środę 15 listopada z naszymi Czytelnikami spotkali się goście z Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie: dyrektor Janusz Siemion i animator kultury Andrzej Kosmowski, którzy zaprezentowali i omówili wielkoformatową wystawę “Opowieści w monidłach zaklęte”. Ekspozycja powstała w ramach młodzieżowego projektu realizowanego w Programie Bardzo Młoda Kultura, którego Operatorem Regionalnym jest Podlaski Instytut Kultury.
Historię i techniki ich powstawania przybliżył zebranym Janusz Siemion, a działania podjęte w ramach projektu przedstawił Andrzej Kosmowski.
Tradycja tworzenia monideł sięga połowy XIX w. Pierwotnie były wykonywane poprzez kolorowanie czarno-białych zdjęć, a później jako portrety malowane na podstawie zdjęć (najczęściej ślubnych czy komunijnych). Postacie podkolorowywano, a następnie domalowywano elementy (np. stroju). Największą popularnością cieszyły się na początku XX wieku. Dawniej zajmowały honorowe miejsce w wielu domach. Z czasem przestano je cenić. Stały się synonimem kiczu. Dziś to niepowtarzalne i oryginalne pamiątki z przeszłości.
Wielkoformatowej wystawie towarzyszyła ekspozycja monideł ślubnych i portretowych przygotowana przez naszą bibliotekę. Wszystkie zostały użyczone przez mieszkańców miasta i gminy Łapy. Najstarsze monidło znajdujące się na wystawie pochodzi z początku XX wieku.
Wyeksponowany w pięknej aranżacji zbiór zachwycił uczestników wydarzenia. Z sentymentem opowiadali o historiach swoich bliskich, których wizerunki można zobaczyć na wystawie.
Składamy podziękowania Firmie Wielobranżowej „MEK” Dariusz Grodzki za udostępnienie elementu dekoracji niezbędnego do przygotowania wystawy.