Wystawa pt. “Oni walczyli o o wolną Polskę”

Wystawa pt. „Oni walczyli o wolną Polskę”
Z okazji obchodów 90 rocznicy odzyskania niepodległości Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy włącza się w łapskie obchody Święta Niepodległości. W holu biblioteki została otwarta wystawa pt. „Oni walczyli o wolną Polskę”.

Przedstwaniono na niej postaci związane z walką o niepodległość Polski i naszym regionem są to:
Józef Piłsudski (1867-1935) – działacz niepodległościowy, inicjator utworzenia Legionów Polskich, marszałek Polski, który przez krótki okres ukrywając się przed władzami carskimi zamieszkiwał w Łapach.
Bronisław Szwarce (1834-1904) – mieszkaniec Łap, który za swą działalność niepodległościową skazany został na karę śmierci, zamienioną na więzienie i zesłanie. Był inżynierem, budowniczym kolei warszawsko- petersburskiej oraz jednym z głównych inspiratorów budowy warsztatów kolejowych w Łapach.
Stanisław Nilski-Łapiński (1891-1922) – mieszkaniec Łap, który wykazał się niezwykłym męstwem podczas obrony Lwowa w 1918 r., walk w Kijowie, Wilnie, Poznaniu oraz w obronie Warszawy w 1920 r.
Kazimierz Kamieński pseud. „Huzar”(1919-1953) – walczył z okupantem sowieckim i niemieckim, a po „wyzwoleniu” z ustrojem komunistycznym. Jako dowódca oddziału partyzanckiego walczył do października 1952 r. i w tymże roku został skazany w Łapach na śmierć.
Wystawa ma nam przypomnieć ludzi walczących o wyzwolenie i niepodległość Polski.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łap i okolic do obejrzenia ekspozycji w miesiącach listopad-grudzień.