Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej – realizacja projektu (spotkanie II)

19 lutego 2009 roku w Oddziale dla Dzieci odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu napisanego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dotyczącego edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży pn. „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej”. Tym razem dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 wysłuchały krótkiej charakterystyki świąt, zwyczajów i obrzędów wiejskich ściśle związanych z Podlasiem. W tym dniu odbyła się również wycieczka do szkolnej Izby Pamięci znajdującej się przy I LO w Łapach, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska sprzęty gospodarstwa domowego, którymi posługiwano się kiedyś. W zbiorach szkolnego muzeum dzieci podziwiały również pamiątki rodzinne z przeszłości, stare unikatowe fotografie pokazujące ludzi, miejsca i rzeczy, które dziś już nie istnieją,  historyczne przedmioty codziennego użytku (telefony, radia, lampy, żelazka itp.). Ta krótka lekcja historii to wspaniała podróż w przeszłość, która pozwoliła jej uczestnikom wrócić do czasów, w których żyli ich przodkowie.