Urząd Marszałkowski znów dofinansował dwa projekty naszej Biblioteki po 2500 zł każdy

„Historia i tradycja w moim domu i regionie” to jeden z projektów, który będzie realizowany w naszej placówce od 13 stycznia do 28 kwietnia 2010 r. Uczestnikami będą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych a efektem działań zamierzonych w projekcie będzie rozwijanie zainteresowań historycznych, poznawanie własnych korzeni, promocja miejscowości oraz popularyzacja Biblioteki w środowisku. Intencją organizatorów zadania jest wspieranie młodych ludzi w procesie dookreślania własnej tożsamości lokalnej. Dzięki rozbudzeniu zainteresowania regionem oraz identyfikacji z miejscem pochodzenia i żyjącymi tam ludźmi wzrośnie wśród beneficjentów poczucie przynależności lokalnej, a przez to otwarcie się na innych, a także akceptowanie ich odmienności. Zostaną zorganizowane wycieczki do Galerii Narwiańskiej w Uhowie oraz muzeum historycznego w I Liceum Ogólnokształcącym w Łapach. Uczestnicy poznają lokalnego muzyka ludowego, który opowie o zwyczajach i obrzędach ludowych. W trakcje realizacji zadania zostaną przeprowadzone spotkania szkoleniowe z historykami, którzy ukierunkują, doradzą i pomogą uczestnikom w wykonaniu prac. Trwałym efektem przeprowadzonego zadania będą wykonane prezentacje multimedialne oraz prace w formie papierowej, które zostaną włączone do zbiorów Biblioteki.
„Łapy – tu mieszkam i żyję” to tytuł  drugiego projektu napisanego przez Oddział dla Dzieci.
Realizując zadanie chcielibyśmy wykorzystać naturalne zainteresowania dzieci tym, co odległe, nieznane i owiane tajemniczością, czyli historią związaną z życiem naszych przodków. Lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości naszych dzieci otwartych na otaczającą je rzeczywistość. Uświadomienie młodemu pokoleniu, że ich naturalne środowisko, czyli rodzina, społeczność lokalna, ojczyzna są ogromną wartością, daje poczucie bezpieczeństwa i naturalnej przynależności, które nie może istnieć bez identyfikacji z najbliższym środowiskiem. Dziecko poznając krok po kroku tradycje i obyczaje swojej rodziny oraz regionu rozwija swoją tożsamość lokalną. Mamy nadzieję, że rozbudzimy w młodym pokoleniu chęć poznania historii i tradycji związanej z pochodzeniem ich najbliższych, zachęcimy dzieci do bliższego poznania naszej miejscowości. Poprzez zaangażowanie rodziców w realizację projektu przyczynimy się do bliższego kontaktu dziecka z rodzicami oraz częstszego obcowania z książką. Dzieci trudne to dzieci, które mają obniżone poczucie własnej wartości, dlatego swoimi działaniami chcielibyśmy podnieść wartość i wiarę dziecka w siebie. Realizując projekt nauczymy dzieci dobrych manier, zasad postępowania oraz norm moralnych. Projekt realizowany będzie od stycznia do czerwca 2010 roku.