Łapy-tu mieszkam i żyję – spotkanie pierwsze

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

Polskie obrzędy i zwyczaje są stałym elementem naszego życia, naszej kultury. Łączą pokolenia, zbliżają do siebie grupy społeczne. Dzieci bardzo chętnie je poznają i w nich uczestniczą.
Na Podlasiu zachowało się wiele pięknych zwyczajów, które warto ocalić od zapomnienia.
Nawiązując do tradycji tłustego czwartku 11 lutego 2010 r. w Oddziale dla Dzieci odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Łapy-tu mieszkam i żyję”. W tym dniu dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 wysłuchały ciekawostek związanych z tradycjami „combrowego czwartku”. Uczestnicy zapoznali się z historią pączka oraz tradycją obchodzenia „tłustego czwartku” na Podlasiu. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły w zabawach: zawody w jedzeniu pączków, czernienie twarzy węglem, tańce z elementami skamieniałej figurki z towarzyszeniem podlaskich przyśpiewek. Największą atrakcją tego dnia była degustacja wyśmienitych pączków.
Wspólna zabawa sprawiła wszystkim wiele radości i uśmiechu.
Poprzez tego typu imprezy przekazujemy tradycje młodemu pokoleniu, chcemy ocalić od zapomnienia i przekazać je jako nasze dziedzictwo kulturowe.