Projekt „Historia i tradycja w moim domu i regionie”

Spotkanie z muzykiem ludowym Janem Płońskim
w ramach projektu „Historia i tradycja w moim domu i regionie”

Spotkanie z muzykiem ludowym Janem Płońskim
w ramach projektu „Historia i tradycja w moim domu i regionie”

10 lutego 2010 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się spotkanie w ramach projektu realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dotyczącego popularyzacji i edukacji społeczeństwa w zakresie dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego pt.: „Historia i tradycja w moim domu i regionie”. Zaprzyjaźniona z naszą biblioteką i gorąca orędowniczka naszego projektu nauczycielka pani Barbara Piekut oraz uczniowie II klasy Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach na zorganizowanym spotkaniu poznali lokalnego muzyka ludowego Jana Płońskiego, który jako jedyny w naszym regionie gra na harmonii pedałowej. Instrument naszego gościa został zrobiony w 1937 roku przez łapskiego rzemieślnika Juliusza Idźkowskiego. Podczas swojego wieloletniego muzykowania brał udział w wielu konkursach i festiwalach muzyki ludowej skąd przywoził całe mnóstwo nagród.
Pan Jan w barwny i ciekawy sposób opowiadał o zwyczajach panujących na wiejskich zabawach, weselach oraz podczas obrzędów ludowych. Młodzież słuchała z zaciekawieniem, a muzyk grał, grał na harmonii polki, mazurki, fokstroty, walce, tanga., melodie skoczne i wolne. Wszystkie te utwory wykonuje ze słuchu, bo jak sam powiedział „to, co usłyszę to od razu w duszy mi gra”. Spotkanie z barwnym artystą pozwoliło młodym ludziom poznać ciekawą i zapomnianą już wartość kultury naszego regionu, a także wysłuchać dawnych niegranych dzisiaj utworów.