Projekt „Historia i tradycja w moim domu i regionie”

Spotkanie z historykiem Piotrem Sobieszczakiem, który wygłosił prelekcję pn. „Kartki z historii naszego regionu”

17 marca 2010 roku w Bibliotece Publicznej w Łapach zrealizowano kolejny punkt projektu pn. „Historia i tradycja w moim domu i regionie”. Powstaje on dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dotyczącego popularyzacji i edukacji społeczeństwa w zakresie dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego. Piotr Sobieszczak jest nauczycielem historii w Zespole Szkół w Poświętnem, autorem kilkudziesięciu artykułów historycznych w „Gazecie Łapskiej”, „Kurierze Łapskim” oraz monografii „Poświętne wczoraj i dziś” (2008), „Łapy w wierszu i legendzie” (2009), obecnie przygotowuje monografię miasta Łapy. Prelekcję swoją poświęcił historii naszego miasta okresu międzywojennego i okupacji wojennej. Przygotował prezentację multimedialną z mapą i fotografiami dawnych Łap. Przybliżył uczniom początki funkcjonowania i rozwoju miasta, którego integralną częścią były Warsztaty Główne. Opowiedział młodzieży o mniejszościach narodowych i ciekawostkach z życia codziennego mieszkańców. Przez historie Łap przewijały się wielki postacie dziejowe oraz lokalni bohaterowie, którzy wsławili się w walkę o niepodległość i suwerenność państwa. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Łapach z uwagą wysłuchali zajmującej prelekcji. Spotkanie przybliżyło historię powstania naszego miasta, pozwoliło poznać lata świetności i rozwoju oraz tragiczne lata okupacji.