Tydzień Bibliotek 2011 ph. „Biblioteka po drodze, nie mijam – wchodzę”

Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” jest ogólnopolskim programem Stowarzyszenia  Bibliotekarzy  Polskich  trwającym  od 8- 15  maja  2011  roku.
Nawiązuje ono do oczywistego faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu. Z biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług przez całe życie. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie niezależnie od wieku, wykształcenia czy zainteresowań. Współczesna Biblioteka nie boi się nowinek technicznych ułatwiających korzystanie z jej zbiorów. Służy zarówno tradycjonalistom jak i czytelnikom XXI wieku, żyjącym w ciągłym pośpiechu i ceniącym elektroniczny system wyszukiwania i udostępniania zbiorów.

Tegoroczny program „Tygodnia Bibliotek” obfitował w różnego rodzaju przedsięwzięcia promujące książkę i bibliotekę. W naszej bibliotece organizowane były spotkania, wykłady, lekcje biblioteczne, wystawy, a dla czytelników dłużników ogłoszona była amnestia. Młodzieży łapskiego gimnazjum została zaprezentowana ciekawa oferta edukacyjna, na którą składały się:
09.05 – spotkanie z bibliotekarzem Książki Mówionej Książnicy Podlaskiej Panią Ewą Jarmołowicz pt. „Każdy jest inny, każdy jest wspaniały – prezentacja funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Alternatywne materiały czytelnicze”
– lekcja biblioteczna dla uczniów III klasy szkoły gimnazjalnej pt.: „Najstarsze książki zgromadzone w bibliotece”
10.05 – lekcja biblioteczna dla uczniów III klas szkoły gimnazjalnej pt.: „Biblioteka, jej zbiory i zasady korzystania”
– lekcja biblioteczna dla uczniów III klasy szkoły gimnazjalnej pt.: „Wydawnictwa informacji bezpośredniej dostępne w naszej bibliotece”
11.05 – spotkanie z psychologiem Panią Anną Puchalską  pt. „Powiedz mi o czym marzysz, a powiem Ci kim jesteś”
– Uniwersytetu III wieku – wykład członka zarządu Fundacji Karta Panią Alicji Wancerz-Gluza – „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”
12.05 – lekcja biblioteczna dla uczniów III klas szkoły gimnazjalnej pt.: „Biblioteka, jej zbiory i zasady korzystania”
– lekcja biblioteczna dla uczniów III klasy szkoły gimnazjalnej pt.: „Jak korzystać z różnych źródeł informacji w bibliotece”
13.05 –  spotkanie z psychologiem Panią Magdaleną Kucharską na temat „Otwarta komunikacja – jak się porozumiewać”
Biblioteka to miejsce niezwykle aktywne, wspierające cele i aspiracje użytkowników poprzez oferowanie dostępu do wiedzy oraz wykorzystanie najnowszych technologii przekazu informacji. Biblioteki odwiedzane są przez dzieci, młodzież i seniorów, a prawdziwym wyzwaniem staje się współpraca ze starszą młodzieżą i osobami dorosłymi.