Menu Zamknij

Wykład Pani Alicji Wancerz –Gluza współzałożycieli czasopisma Karta członka zarządu Ośrodka Karta pt. “Żywa pamięć w bibliotece. Łapy – tożsamość i tradycja społeczności lokalnej”.

Biblioteka Publiczna w Łapach od dwóch lat uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek. W ramach tego programu Ośrodek KARTA wdraża projekt, w którym zostanie stworzona sieć lokalnych społecznych archiwów historycznych, czyli Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej (CATL) aktywizujących miejscowe społeczności do ocalania, pielęgnowania i upowszechniania historii i tradycji lokalnej. W związku z tym dnia 11.05.2011 łapski Uniwersytet III Wieku zaprosił Panią Alicję Wancerz – Gluzę współzałożycielkę czasopisma Karta na wykład pt. “Żywa pamięć w bibliotece. Łapy – tożsamość i tradycja społeczności lokalnej”. 

Biblioteka Publiczna w Łapach od dwóch lat uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek. W ramach tego programu Ośrodek KARTA wdraża projekt, w którym zostanie stworzona sieć lokalnych społecznych archiwów historycznych, czyli Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej (CATL) aktywizujących miejscowe społeczności do ocalania, pielęgnowania i upowszechniania historii i tradycji lokalnej. W związku z tym dnia 11.05.2011 łapski Uniwersytet III Wieku zaprosił Panią Alicję Wancerz – Gluzę współzałożycielkę czasopisma Karta na wykład pt. “Żywa pamięć w bibliotece. Łapy – tożsamość i tradycja społeczności lokalnej”. Działalność Ośrodka KARTA rozpoczęło wydawane w podziemiu podczas stanu wojennym pismo „Karta” (od 4 stycznia 1982 nieprzerwanie wychodzące aż do dzisiaj,  teraz w postaci kwartalnika historycznego). Karta to niezależna organizacja pozarządowa zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej (od początków XX wieku do roku 1989), niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji.Dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Biblioteka została wyposażona w sprzęt umożliwiający digitalizowanie, opracowywanie i przechowywanie cyfrowych wersji materiałów historycznych. Materiały archiwalne: fotografie, dokumenty, relacje itp. udostępniane przez mieszkańców będą digitalizowane i upublicznione na internetowych stronach Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej. Pani Alicja uzmysłowiła słuchaczom UTW jak ważna jest świadomość swoich historycznych, regionalnych i stanowych korzeni, a archiwizacja dokumentów o ludziach i wydarzeniach minionych lat jest istotna do zachowania tożsamości lokalnej.    

 

Skip to content