Menu Zamknij

Projekt „Teatr w bibliotece” zakończony

      W Oddziale dla Dzieci, już po raz kolejny realizowany był projekt, na którego realizację otrzymaliśmy 5 tys. złotych. Nasze działania w ramach projektu „ Teatr w bibliotece” skierowane były do dzieci i młodzieży przejawiających zainteresowania teatrem i literaturą.
17 stycznia mieszkańcy naszej miejscowości spotkali się z aktorem Teatru Polskiego w Warszawie pochodzącym z Łap – Maciejem Mikołajczykiem, w którym wzięło udział 121 osób. Aktor „zasypywany” pytaniami uczniów z humorem i cierpliwością opowiadał o swojej pracy, zainteresowaniach, karierze aktorskiej. Zdradzał tajniki sztuki filmowej i teatralnej. Opowiadał anegdoty z życia zawodowego. Udzielał wskazówek młodym ludziom zainteresowanym aktorstwem.
Od 21 stycznia br grupa 19 amatorów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 brała udział w 16 – 1,5 godzinnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez reżysera – Adama Karasiewicza. Mile zaskoczyła nas bardzo duża liczba osób chętnych (22 osoby), która brał udział w naszym projekcie. W wyniku przeprowadzonych zajęć warsztatowych powstał Teatr „W bibliotece” oraz spektakl „Romeo i Kopciuszek”. Został on zaprezentowany społeczności lokalnej podczas XIV Łapskiego Tygodnia Teatru 31 marca br. Sztukę tę wystawiliśmy też 23 maja (gdzie odbiorcami była młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2). Wzięło w niej udział 131osób.  31 maja gościliśmy Teatr ART-RE z Krakowa z teatralną adaptacją bajkii Aleksandra Puszkina Złota rybka z oryginalną scenografią oraz przepięknymi strojami, która zapewniła dzieciom doskonałą zabawę z dozą humoru i jakże istotną treścią. Poprzez formę, jaką jest wspólna zabawa i i współtworzenie spektaklu uświadomiono dzieciom znaczenie uczciwości i szacunku, jednocześnie przestrzegając przed zachłannością.
Wzięło udział w nim 170 dzieci z Przedszkola Nr 1, ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Nr 2 oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej.
Nasz teatr wystąpił 1 czerwca podczas „Spotkania z Melpomeną”, czyli w XVIII Powiatowym Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2011 w Juchnowcu Kościelnym, gdzie zdobył III miejsce. Ponadto jury przyznało naszym młodym talentom 2 wyróżnienia za grę aktorską.
2 czerwca po raz ostatni Teatr „W bibliotece” zaprezentował się publiczności w sztuce „Romeo i Kopciuszek” w reżyserii Adama Karasiewicza. W twórczy i pomysłowy sposób aktorzy pokazali dowcipną, ponadczasową opowieść, która kryje się za stworzeniem najwspanialszej i najbardziej znanej w literaturze historii miłosnej. Tym razem zamiast Juliii był Kopciuszek. Młodzi aktorzy pokazali, iż przebywanie na scenie sprawia im wielką przyjemność i satysfakcję. Każdy występ grupy naszych debiutantów scenicznych dostarczał nam wielu wrażeń i emocji, i tym razem nie było inaczej. Burmistrz Łap – Wiktor Brzosko, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łapach – Józefa Bajda oraz reżyser – Adam Karasiewicz wręczyli nagrody wszystkim uczestnikom warsztatów teatralnych, życząc im dalszych sukcesów na scenie. Na koniec Teatr „ W bibliotece” został nagrodzony gorącymi brawami oraz serdecznymi podziękowaniami. W imprezie wzięło udział 170 osób (uczniów i nauczycieli).
Podsumowaniem projektu było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój sceniczny. W wyniku głosowania wyłoniono dwóch zwycięzców.
Największym i najszczerszym podziękowaniem organizatorom projektu był uśmiech i ogromna radość, bijąca z twarzy każdego artysty i uczestnika warsztatów.
Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do naszych aktorów i reżysera Adama Karasiewicza, którzy przez 6 miesięcy zmagali się z trudem prób i występów.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania i pomogli nam w realizacji projektu:
– Panu Burmistrzowi Łap – Wiktorowi Brzosko,
– Dyrekcji i pracownikom Domu Kultury w Łapach,
– Dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Łapach,
– Dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach,
– Dyrekcji i nauczycielom Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łapach,
– Dyrekcji i nauczycielom Gimnazjum Nr 1 im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego w Łapach,
– Wolontariuszom i opiekunowi – Bożenie Matłoka z Gimnazjum Nr 1 w Łapach,
– Dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Łupiance Starej,
– Dyrekcji i nauczycielom z Przedszkola Nr 1 w Łapach,
– Dyrekcji i wszystkim koleżankom z Biblioteki Publicznej w Łapach.

Cieszymy się, że podjęta tematyka projektu dała tak wspaniałe efekty.

Założone cele i zadania zostały zrealizowane w 100 % !

DZIĘKUJEMY

Koordynatorzy projektu: Anna Muszyńska, Monika Łuczaj

Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Skip to content