Wystawa “Ach, Panie Janie”

Wystawa przygotowana z myślą upamiętnienia 111 rocznicy przyjścia na świat autora zwanego „profesorem serdecznego uśmiechu” uwypukla ponadczasową aktualność tematyki i edukacyjny charakter twórczości Jana Brzechwy oraz obecność jego utworów w zbiorach Oddziału dla Dzieci.

Jan Lesman (1900-1966) z zawodu prawnik, specjalizujący się w prawie autorskim, wpisał się na stałe w historię literatury polskiej od czasów międzywojnia. Pod pseudonimem Jan Brzechwa wydawał zarówno utwory satyryczne, jak i utwory dla dzieci. Był także tłumaczem literatury rosyjskiej. Inspiracją do powstania wystawy były utwory Jana Brzechwy, z którymi dzieci zapoznawały się podczas „Wakacji w bibliotece”. Ekspozycja prezentuje wybrane publikacje poety, adresowane głównie do najmłodszych.
Pojedyncze wiersze, których bohaterami zostały zwierzęta, owoce czy warzywa, pomagają małemu czytelnikowi poznać otoczenie i zachęcają do zabaw językowych. Utwory Jana Brzechwy uczą pogody ducha i pozytywnego stosunku do świata. A przez występowanie odpowiedniej rytmiki wyrazów i rymów są łatwe do zapamiętania przez dzieci i chętnie wykorzystywane w pracy edukacyjnej przedszkolaków.
Ekspozycja ma charakter otwarty, co oznacza, że czytelnik zainteresowany konkretnym tytułem może go wypożyczyć podczas trwania wystawy. I tym sposobem twórczość „profesora uśmiechu”  jest w zasięgu ręki.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, wypożyczania książek i wspólnej zabawy z dziećmi.