Tydzień Bibliotek „Biblioteka ciągle w grze!” dobiegł końca.

Dziewiąty już raz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2012 r. Tydzień Bibliotek – akcję społeczną, którą realizują wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem tego ogólnopolskiego programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków. W roku 2012 imprezy Tygodnia Bibliotek poprzedzały wielkie sportowe wydarzenie, jakim jest czerwcowy turniej piłkarski EURO 2012, do którego od dłuższego czasu trwają intensywne przygotowania. W działania te niewątpliwie wpisać się mogą biblioteki i po raz kolejny pracownicy łapskiej placówki przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek dla najmłodszych i starszych czytelników.
„Rozgrzewka przed Euro 2012” – sportowy turniej dla gimnazjalistów, w którym można było sprawdzić swoje wiadomości o piłce nożnej. Prezentacja multimedialna, bo w takiej formie rozgrywano quiz, sprawdzała wiadomości z historii i dnia dzisiejszego polskiej i europejskiej piłki nożnej.
“Chłopcy z dawnych lat – Oni z Pogoni” – sportowe popołudnie dla sympatyków piłki nożnej, a w szczególności Pogoni Łapy. Spotkanie, na którym można było poznać oldbojów łapskiego klubu i posłuchać ich wspomnień. Wielkie wzruszenie i nostalgia za minionymi meczami i treningami, a także szacunek, jakim darzono ówczesnych sportowców wyczuwało się w każdym ich słowie. Pod tym samym tytułem w bibliotece można było obejrzeć wystawę poświęconą Klubowi Sportowemu Pogoń Łapy. Ekspozycja prezentowała kroniki klubu z lat 1949-1987, dyplomy, a także zdjęcia przedwojennych i powojennych rozgrywek i zespołów klubowych.
Pogadanki z pasjonatami sportu – spotkania z Panami Stanisławem Kosickim i Mieczysławem Jankowskim. Pan Kosicki były nauczyciel w-f w ZSM w Łapach, wielki entuzjasta sportu i jego goście Pani Maria Maliszewska emerytowana nauczycielka SP nr 2, Pan Andrzej Rogowski dyr SP nr 1, a także Pan Piotr Ryś srebrny medalista SP nr 1 z 1987 w sztafecie 4×100 dostarczyli młodym słuchaczom wielu sportowych nowinek a, prezentacja przygotowana przez Pana Stanisława ukazała kawałek historii łapskiego sportu i przybliżyła sylwetki tych, o których warto pamiętać. Jedną z osób wartych zapamiętania jest Pan Mieczysław Jankowski, który zechciał podzielić się z młodzieżą swoimi sportowymi wspomnieniami. Piłkarskie gawędy „łapskiego orła” wywołały u młodych słuchaczy uśmiech, zdziwienie, a czasem niedowierzanie.
„Piłkarska noc w bibliotece” – spotkanie dla najmłodszych czytelników obfitujące mnogością atrakcji m.in. rozwiązywaniem kalamburów i eurozabawa, tańcem z balonem oraz kartkami, a także śpiewaniem z Karaoke. Nie zabrakło również tego, czym biblioteka stoi – książek. Tym razem czytano fragment powieści czysto sportowej pt. „Zakręcona piłkarska drużyna” J. Masanneka i oglądano film o perypetiach młodzieży zafascynowanej piłką nożną. „Piłkarski” Tydzień Bibliotek był również dobrą okazją do promowania literatury o sporcie, dlatego też w holu biblioteki przygotowano ekspozycję książek o tej tematyce.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegał w iście sportowej atmosferze i pozostawił za sobą wiele wspomnień. Umożliwił osobiste spotkania ze sportowcami, pozwolił poznać i przybliżyć historię łapskiego sportu. Mniemamy, iż rozbudził w wielu zainteresowanie sportem, jak również przedstawił właściwe postawy i zachowania, a także pokazał jak ważne jest stosowanie w życiu codziennym zasad fair play.