„11 listopada Narodowe Święto Niepodległości”- wystawa w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przeszłości” ta myśl Józefa Piłsudskiego była inspiracją do przygotowania w bibliotece wystawy z okazji odzyskania niepodległości w 1918 roku. Opowiada ona nie tylko o bohaterach pierwszego planu tamtych wydarzeń, ale również o tym, że niepodległość była dziełem wielu zwykłych ludzi i aktywnych organizacji społecznych. Okolicznościowa ekspozycja składa się z druków ulotnych, fotografii, pocztówek, książek i czasopism z okresu międzywojennego. Jednym z wielu ciekawych eksponatów jest Odznaka Pamiątkowa „Krzyż Polskiej Organizacji Wojskowej” nadawany legionistom przez Generała Edwarda Śmigłego-Rydza oraz Orzeł Strzelecki z literą „S” noszony w Legionach Polskich w latach 1914-1917. Nierozerwalnie związany z wydarzeniami 11 listopada jest Marszałek Józef Piłsudski. Zwiedzający mogą obejrzeć unikatowe zdjęcia z uroczystości pogrzebowych Wielkiego Wodza, które były wielką manifestacją całego narodu. Zgromadzone materiały pochodzą ze zbiorów Sławomira Maciejewskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łap i okolic do zwiedzania naszej wystawy w godzinach otwarcia naszej placówki.