Menu Zamknij

Niezwykłe spotkanie z Grzegorzem Kasdepke w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy

8 listopada br. Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy odwiedził pisarz  Grzegorz Kasdepke. Na spotkanie przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Łapach, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łapach oraz z sąsiedniej gminy Poświętne.
Grzegorz Kasdepke jest nie tylko autorem książek dla dzieci i młodzieży, ale także dziennikarzem i scenarzystą. Był redaktorem naczelnym magazynu dla najmłodszych „Świerszczyk”. Wiele książek jego autorstwa znajduje się w kanonie lektur m.in. „Bon czy ton…”, „Co to znaczy…”.
Zaproszony gość, swoje spotkanie rozpoczął od przedstawienia książki dla najmłodszych czytelników, pt. „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”, w której odpowiada na bardzo ważne pytanie, czyli: skąd się biorą dzieci? Podczas rozmów autor cytował śmieszne odpowiedzi zaprzyjaźnionych przedszkolaków, z których to dowiedział się, że można je znaleźć w kapuście, w Kinder niespodziance, czy też, że Pan Bóg wrzuca je przez okno. Były również inne propozycje np., że można zalogować się na specjalnej stronie internetowej, złożyć zamówienie na dziecko i po jakimś czasie kurier przywiezie paczkę pod podany adres.  Wyobraźnia dzieci stała się inspiracją do stworzenia książki, która wyjaśnia młodym czytelnikom w prosty i zabawny sposób, skąd tak naprawdę się wzięły. Kolejnymi książkami, jakie przedstawił autor były romans dla dziewczyn i chłopców, czyli „Romans palce lizać” oraz „Serce i inne podroby”, gdzie Felek, główny bohater w dowcipny sposób uczy, jak poderwać dziewczynę i zrobić na niej wrażenie. Podczas spotkania z pisarzem dowiedzieliśmy się ciekawostki, iż powstanie film, a następnie serial z jego nieporadnym bohaterem Detektywem Pozytywką. Niecodzienny gość przestrzegał uczniów przed częstym oglądaniem telewizji. Tłumaczył, jak negatywnie może ona wpływać na ich rozwój.
Jedenaście lat temu, kiedy Kacper, syn Grzegorza Kasdepke miał sześć lat, stał się inspiracją i bohaterem książki „Kacperiada”, którego uwielbiają wszystkie dzieci. Autor w swoim dorobku ma trzy pozycje, gdzie główną postacią jest jego syn. Mają one dla niego szczególną wartość. Uśmiech na twarzy dzieci wywołują książki o nieznośnych bliźniakach, Kubie i Bubie. Pisarz w swoim dorobku ma  pięć takich opowieści i jak przyznał, Kuba i Buba istnieją naprawdę. Po zabawnym, pełnym humoru i dowcipu przedstawieniu swojej twórczości. Pan Kasdepke zachęcił uczestników spotkania do zadawania pytań. Uczniowie chcieli wiedzieć wszystko, od ulubionej książki, wieku, miejsca zamieszkania, ilości napisanych książek, a nawet gdzie autor kupił swoje czerwone buty.
Miłą niespodzianką i zaskoczeniem dla Pana Grzegorza było wręczenie przez tatę jednego z czytelników Pana Adama Łapińskiego starej podkowy na szczęście.
Na zakończenie przemiłego spotkania ustawiła się długa kolejka po autograf pisarza. Pan Grzegorz obiecał, że będzie częstym gościem na Podlasiu skąd wywodzą się jego korzenie. Nie zapomni również o naszej bibliotece i jej czytelnikach.
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, w którym wzięło udział 69 osób, okazało się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i dobrą zabawą. A co najważniejsze – z biblioteki wypożyczono prawie wszystkie książki pana Grzegorza – to najlepszy dowód, że się podobało…

Skip to content