Andrzejki w bibliotece

Andrzejki to czas, w którym wszyscy się bawimy, spotykamy z przyjaciółmi. Dla jednych Andrzejki związane są wyłącznie z zabawą, natomiast dla innych to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W magiczny wieczór andrzejkowy spełniają się przepowiednie i wróżby, a tych nie zabrakło 28 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy .

W tym roku zaprosiliśmy do zabawy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Łapach. Do biblioteki przywiodła je ciekawość tego, co przyniesie im przyszłość. Impreza rozpoczęła się informacją o tradycji wróżb i przepowiedni. Następnie uczestnicy siedząc w kole wrzucali grosik do stojącej po środku miski z wodą, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia. Dzieci wróżyły sobie kim będą w przyszłości, czy spełnią się ich oczekiwania. Wróżby ukryte były na wypisanych karteczkach z imionami, zawodami,cyframi. Ustawiając kolejno buty w kierunku drzwi przedszkolaki śledziły, które z nich najszybciej wyjdzie za mąż. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy ruchowe z kapeluszem i balonem, gdzie mogły wyzwolić swoją energię i zaprezentować swoje umiejętności taneczne.

Andrzejki  zorganizowane w naszej bibliotece były wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą dostarczającą dzieciom wielu przeżyć. Dzięki nim możemy kultywować tradycje ludowe, ponieważ to, co stare w tradycji andrzejkowej splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie.

Teraz będziemy czekać, czy wróżby się spełnią.