Mikkel Birkegaard – „Biblioteka cieni”

alt

W styczniowy wieczór po raz kolejny spotkaliśmy się w Dyskusyjnm Klubie Książki, aby porozmawiać o powieści Mikkela Birkegaarda pt.: „Biblioteka cieni”. Książka przedstawia nam historię młodego adwokata, który po tajemniczej śmierci swojego ojca, otrzymuje w spadku antykwariat Libri di Luca. Z biegiem czasu okazuje się, że owo miejsce stanowi siedzibę sekretnego Stowarzyszenia Lektorów, którego członkowie potrafią wywierać silny wpływ na nieświadomych tego ludziach. W tym samym czasie w Kopenhadze działa inna złowroga Organizacja Cieni, która pragnie zdobyć władzę nad światem i nie zawaha się, gdy na drodze ku temu pojawi się nieproszony gość. Było dla nas czymś niezwykłym sięgnąć po lekturę, która w całości poświęcona jest książkom, ponieważ cała powieść jest o książkach i czytaniu. Autor stworzył piękny świat, pełen ksiąg, bibliotek, antykwariatów i ludzi, którzy książki traktują z szacunkiem i są nimi zafascynowani podobnie, jak nasi klubowicze. Oryginalny pomysł i przesłanie, spójna intryga (chociaż zdarzały się momenty lepsze i gorsze), niezwykła dbałość o szczegóły, wyrazistość i charakterystyczni bohaterowie świadczą o doskonałym opanowaniu warsztatu literackiego przez autora. Następne spotkanie w ostatni czwartek lutego.

alt