Bajecznie i Śmiesznie – Ferie w bibliotece

alt

Wszystko, co dobre szybko się kończy – a w szczególności ferie – czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy nie brakowało.
Celem organizacji zajęć w czasie tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu naszym młodym czytelnikom i sympatykom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy. Chcieliśmy, żeby dzieciaki zainteresowały się słowem pisanym, otaczającym ich światem, aby poprzez zabawę rozwijały wyobraźnię, umiejętność współdziałania w grupie oraz sprawności manualne. Chcieliśmy, żeby dzieci mogły zapisać w swej pamięci bibliotekę jako miejsce ciekawe, atrakcyjne, w którym można zdobywać wiedzę i fajnie spędzić czas. Aby książkę kojarzyły nie tylko z nudną lekturą obowiązkową i podręcznikiem szkolnym, ale postrzegały ją jako źródło rozrywki, dobrej zabawy i inspirację do różnych form spędzania wolnego czasu nie tylko w czasie ferii.
Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu. Program zajęć był różnorodny i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zajęcia rozpoczynaliśmy od spotkania z bajkami znanych pisarzy: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Danuty Wawiłow, do których w ramach zajęć plastycznych wykonane zostały kolorowe ilustracje. Każdego dnia na uczestników zimowych zajęć czekały różne zabawy, krzyżówki, rebusy, kalambury oraz inne ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Dużo radości przyniosły zajęcia manualne z wykorzystaniem śmieci (butelki, kartony, papierki po cukierkach, czasopisma). Nie zabrakło również muzykoterapii. Uczestnicy po wysłuchaniu koncertu „Zimy” A.Vivaldiego przeniosły swoje emocje na papier, wykonując zimowy pejzaż.
Czas ferii zimowych w naszej bibliotece dobiegł końca, jednak zdaniem dzieci minął on zbyt szybko. Mamy nadzieję, że na te opinie wpływ miał nie tylko czas wolny od nauki i szkoły, ale przede wszystkim możliwość spędzenia go w naszej bibliotece.