Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy
ogłasza konkurs powiatowy
„Śladami powstańców styczniowych 1863-1864.
Białystok – powiat białostocki”
W 2013 r. mija 150 lat od wybuchu powstania styczniowego. W związku z tą rocznicą Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Konkurs w dużej mierze odwołuje się do XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku ogłoszone są pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”.
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, chcąc przypomnieć młodym czytelnikom bibliotek publicznych powiatu białostockiego to ważne wydarzenie, proponuje udział w konkursie.
W 2013 r. mija 150 lat od wybuchu powstania styczniowego. W związku z tą rocznicą Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Konkurs w dużej mierze odwołuje się do XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku ogłoszone są pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”.
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, chcąc przypomnieć młodym czytelnikom bibliotek publicznych powiatu białostockiego to ważne wydarzenie, proponuje udział w konkursie.
W Białymstoku, a także w powiecie białostockim miały miejsce liczne potyczki i bitwy powstańcze. Na ziemiach tych jest wiele miejsc pamięci narodowej związanych z powstaniem styczniowym.
Tegoroczny konkurs jest upamiętnieniem rocznicy wybuchu powstania
i przypomnieniem miejsc z nim związanych znajdujących się w tych okolicach.
Organizatorami konkursu są: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego (Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego), Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Białymstoku, Starostwo Powiatu Białostockiego przy wsparciu zaprzyjaźnionych instytucji. .
REGULAMIN KONKURSU.
Założenia
Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży szkolnej na to ważne wydarzenie i jego znaczenie w dziejach naszego narodu, szczególnie w odniesieniu do ziem Podlasia. Pogłębienie wiedzy historycznej dzieci, młodzieży, kształtowanie postaw lokalnego patriotyzmu. Zadanie polega na przedstawieniu historii tych wydarzeń i sposobu ich upamiętnienia, sfotografowaniu miejsc z nimi związanych, grobów powstańczych, pomników. Cennym uzupełnieniem będą dokumenty archiwalne (skany) oraz krótkie informacje związane z tymi wydarzeniami w oparciu o materiały pozyskane z publikacji zwartych, ciągłych oraz źródeł elektronicznych. Zgromadzony i zaprezentowany przez uczniów materiał w wielu przypadkach będzie bardzo bogaty, zarówno pod względem treści, dokumentacji i estetyki.
Cele konkursu
● uczczenie 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego,
● kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, propagowanie wiedzy o dziejach własnego regionu i jego związkach z historią narodu i państwa,
- zachęcanie uczestników biorących udział w konkursie do korzystania z usług bibliotecznych,
- zainspirowanie młodzieży do poszukiwania źródeł informacji o powstaniu styczniowym w oparciu o materiały biblioteczne z wykorzystaniem również alternatywnych źródeł elektronicznych,
- promocja biblioteki,
- podniesienie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii,
- pobudzenie twórczej aktywności dzieci i młodzieży,
- zwrócenie uwagi na piękno dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego regionu
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
- współpraca z instytucjami naszego regionu
Uczestnicy
Konkurs adresowany jest do czytelników bibliotek naszego regionu zainteresowanych tą tematyką.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem obejmie marszałek województwa oraz starosta powiatu białostockiego.
Każda gmina w powiecie białostockim typuje dwa dwuosobowe zespoły na konkurs powiatowy w grupach wiekowych:
- I grupa klasa 5-6 szkoły podstawowej
- II grupa gimnazjaliści
Zadania uczestników
Każdy ze zgłoszonych dwuosobowych zespołów (ostatecznie zamiast zespołu może być jeden reprezentant) przygotowuje prezentację multimedialną związaną z wydarzeniami
z okresu powstania styczniowego w swojej miejscowości, gminie lub powiecie.
Jeżeli biblioteki nie znajdą reprezentantów z obu grup wiekowych, mogą zgłosić dwa zespoły z tej samej grupy wiekowej.
Przygotowana prezentacja powinna być wykonana w programie PowerPoint, nie starszym niż 2003. Powinna zawierać do 10 maks. slajdów. Należy zapisać ją na płycie CD i specjalnym cienkopisem do płyt opisać według wzoru:
- tytuł prezentacji,
- imię/imiona i nazwisko/nazwiska autora/autorów
- nazwa miejscowości
2 egz. na płytkach CD, płyty z prezentacją oraz kartę zgłoszenia należy dostarczyć do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy do dnia 30 kwietnia 2013. W przypadku dużej ilości uczestników eliminacje gminne odbędą się 15 maja 2013.
Podsumowanie powiatowe konkursu nastąpi w połowie czerwca. O dacie finału konkursu organizator powiadomi uczestniczące biblioteki w przesłanym zaproszeniu.
Każda prezentacja powinna zawierać na wstępie: tytuł, autora lub autorów pracy. Na slajdzie końcowym należy umieścić bibliografię i źródła pozyskanych informacji. Dostarczone prace oceniać będzie Jury powołane przez organizatorów konkursu.
Jury wybierze najciekawsze prezentacje. Ich autorzy przedstawią je podczas podsumowania konkursu. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 15 minut.
Kryteria oceny Jury:
- zgodność z tematem,
- wartości merytoryczne i oryginalność prezentowanych treści,
- walory dydaktyczne i wychowawcze,
- innowacyjność – nowe ujęcie przedstawionego tematu,
- estetyka wykonania
- walory artystyczne
Informacje dodatkowe:
1. Organizator zastrzega sobie prawo do dyskwalifikowania prac, które nie będą spełniać wymogów regulaminu.
2. Organizator nie zwraca prac zgłoszonych na konkurs, prac zdyskwalifikowanych, jak również z niego wyłączonych.
3. Wszystkie prace zgłaszane na konkurs nie mogą naruszać prawa, w tym w szczególności dóbr osobistych osób trzecich, a także ogólnie przyjętych norm obyczajowych – w szczególności dotyczy to treści powszechnie uznawanych za wulgarne i obraźliwe, treści naruszających prawo do prywatności, zawierających materiały chronione prawami wyłącznymi (np. prawami autorskimi) bez zgody uprawnionych.
4. Wszystkie aktualne fotografie (ukazujące dany obiekt) zamieszczone w prezentacji muszą być wykonane na terenie przedstawianej miejscowości.
5. Prezentacja może być wzbogacona krótkimi informacjami o przedstawionym wydarzeniu zaczerpniętymi z różnych źródeł (wówczas należy podać źródło).
6. Nagrodzone i wyróżnione prace będą prezentowane przez laureatów na podsumowaniu konkursu, a wydrukowane slajdy będą wykorzystane na wystawach w wybranych instytucjach.
7.Najlepsze wybrane prace w ocenie jury znajdą się w rocznicowej publikacji nt. powstania styczniowego.
8. Dostarczenie prac na konkurs jest jednoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich do zgłoszonych prac i uznaniem niniejszego regulaminu.
9. Autor poprzez uczestnictwo w konkursie wyraża zgodę na nieodpłatne opublikowanie pracy.
10. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez organizatorów (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r. z późniejszymi zmianami).
11. W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie były nigdzie publikowane, ani nie były nagradzane w innych konkursach.
12. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem regulaminu, odsyłamy do organizatora przedsięwzięcia – Książnicy Podlaskiej im Ł.Górnickiego (Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego). Informacje na temat konkursu można uzyskać w Oddziale dla Dzieci tel. 85 7152349 e-mail: oddzbibllapy5@wp.pl