La lettura di libri in Pizzeria, czyli czytanie książek w Pizzerii.

alt

Zorganizowanie akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” ma na celu propagowanie idei głośnego czytania wśród młodych czytelników i wydobycie korzyści płynących z twórczego kontaktu z literaturą. Bo skoro czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogaci język, uczy abstrakcyjnego myślenia, to uważamy, że warto podjąć działania by stało się ono dla dzieci prawdziwą przyjemnością.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy włącza się w realizację projektów inicjowanych m.in. przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, które poświęcają wiele uwagi wczesnym kontaktom małego dziecka z książką i biblioteką. Organizując różne imprezy czytelnicze zachęcamy rodziców do codziennego głośnego czytania baśni i legend swoim pociechom.

W myśl tej idei nasza biblioteka kolejny raz włączyła się w obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania. Tematem przewodnim akcji było nawiązanie do kuchni włoskiej. Stąd narodził się pomysł odwiedzania łapskich Pizzerii i czytania książki włoskiego pisarza Carla Collodi „Pinokio”.

W dniach 3-7 czerwca br. wspólnie z dziećmi z Przedszkoli: Nr 1 i Nr 2 oraz Szkół Podstawowych: Nr 1 i Nr 2 wyruszyliśmy w kierunku lokalnych Pizzerii. Na miejscu czekało na nas mnóstwo niespodzianek. Po miłych słowach powitania, uczestnicy imprezy czytelniczej wysłuchali opowieści o niesfornym pajacyku, czytanych przez właścicieli i pracowników poszczególnych pizzerii, od których dowiedzieli się skąd pochodzi pizza, jak powstaje pizza oraz poznali składniki niezbędne do przygotowania pizzy. Dzieci miały możliwość zapoznania się z urządzeniami, którymi posługuje się kucharz przy wypieku pizzy. Po pokazie uczestnicy degustowali tradycyjną potrawę włoską, która jak sami podsumowali, była przepyszna. Próbowali różnych rodzajów pizzy, zachwycając się smakiem i zapachem dania. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich był kucharz pracujący w Pizzerii Paris, który opowiedział o sobie i swojej pracy w języku włoskim. Dzięki Panu Tomaszowi wzbogaciliśmy swój zasób słownictwa o kilka zwrotów grzecznościowych, właśnie w tym języku.

„ Mniam, ale było pysznie”, „Wycieczka do Pizzerii to super pomysł”,” Pizze smakowały wyśmienicie!!!” te słowa wypowiedziane z ust dzieci świadczą o tym, iż był to bardzo udany tydzień czytania.

Na pewno tam wrócimy, by znów poczuć ten fantastyczny zapach i smak przypominający słoneczną Italię.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowanie za tak serdeczne przyjęcie i zapewnienie atrakcji podczas XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Dziękujemy właścicielom oraz wszystkim pracownikom Pizzerii:

– Panu Pawłowi Łupińskiemu – właścicielowi Pizzerii „Paris” w Łapach,

– Pani Ewie Kondrackiej – właścicielce Pizzerii „Pizza Club” w Łapach,

– Pani Hannie Łapińskiej – właścicielce Pizzerii „Meduza” w Łapach,

– Pani Barbarze Szarejko i Pani Edycie Stypułkowskiej -właścicielkom

Pizzerii „Pizza Park” w Łapach.