95 lat niepodległości – wystawa w Bibliotece Publicznej w Łapach

„Ów dzień był jak chwila…” pod takim tytułem Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy prezentuje wystawę historyczną z okazji 95. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Ekspozycja ukazuje unikalne materiały ze zbiorów Pana Sławomira Maciejewskiego. Są to wyjątkowe portrety J. Piłsudskiego, E. Rydza-Śmigłego i Godło Polski wyhaftowane na jedwabiu oraz medale i monety wydane z okazji kolejnych rocznic. Niezwykle atrakcyjne karty pocztowe legionistów oraz zbiór okolicznościowych pocztówek przeprowadzą zwiedzających przez burzliwe lata historii Polski w sposób ciekawy i angażujący. Dzień 11 listopada 1918 r., w którym Józef Piłsudski przejął władzę, został w 1937 roku dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski – oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Obchodzono go jednak jako Święto Niepodległości już od 1919 r. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto, którego oficjalna nazwa brzmi: Narodowe Święto Niepodległości. Wystawa ma na celu przypomnienie wydarzeń oraz ludzi, którzy w nich uczestniczyli, a dla których sprawa wolności, suwerenności, bycia wspólnotą narodową oraz zapewnienie równych reguł postępowania dla wszystkich obywateli była i jest najważniejsza. Zapraszamy do oglądania naszej wystawy w holu Biblioteki w godzinach otwarcia naszej placówki.